Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yeni Sosyal Konut Programını Açıkladı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yeni bir sosyal konut programını devreye soktuklarını açıklayarak sosyal konut projeleri açısından Türkiye'ye örnek olacaklarını söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yeni Sosyal Konut Programını Açıkladı

Türkiye'de belediyelerin sosyal konut üretimi yapmalarına devam ediliyor. Bazı belediyeler ise bu konuda yeni programlar oluşturarak dikkat çekiyor. Sosyal konut inşaası açısında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çok farklı bir programı devreye soktu.

Gaziantep'te imar faaliyetleri hakkında bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bizim gibi büyüyen şehirlerin sağlıklı büyüyebilmeleri için konut üretimi çok önemli oluyor. Ben Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olunca İmar Master Planı'nı 2014 yılında yapmıştık.

Bunların yanında da Ulaşım Mater Planı ve İklim Master Planı gibi programları da tamamladık. Gaziantep bir sanayi şehri olduğu için ihtiyaçları da büyüyor.” dedi.

50 BİN KONUTLUK DEV PROJE

Gaziantep'in önemli konut projelerinden olan Kuzey Şehir hakkında konuşan Fatma Şahin, “Cumhurbaşkanımız ve ilgili bakanlarımızla görüşüp Kuzey Şehir Projesini ortaya koyduk. 5,5 milyon metrekarelik alana 50 bin konut inşaası için projelendirildi. Tabiki bunları yaparken bazı özellikleri gözardı etmedik.

Bir beton yığını ortaya koymadık. Mahalle kültürü, komşuluk gibi kimlikli bir şehir altyapısına uygun bir proje ortaya konuldu. O projenin tüm planlaması eksiksiz bir şekilde yapıldı ve 6 bin konutun inşaatı da tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

GÜNEY ŞEHİR'DE TALEP PATLAMASI

Bir diğer proje olan Güney Şehir hakkında bilgi veren Fatma Şahin, “Gaziantep'te bir de Güney Şehir Konut Projesi var. Burada emeklilerimiz için, memurlarımız için, polislerimiz için yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber yeni bir planlama yaptık. Daha sonra baktık ki 1 konuta 20 talep geliyor. Konut talebi çok yüksek olunca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir metedolojiyle bu konut ihtiyacını gidermek için de yeni bir çalışma ortaya koyduk.

Kendi şirketimiz Gazi Konut bir taraftan TOKİ ile konut üretmeye başladı. Diğer taraftan ise en önemli konu olan arsa maliyeti var. Bunu da en aza indirip sosyal konut üretimi sağlayabilmek için yeni bir sosyal konut programımızı açıkladık.” şeklinde konuştu.

YENİ SOSYAL KONUT PROGRAMI

Yeni sosyal konut programı hakkında konuşan Fatma Şahin, “Yeni sosyal konut programımız ile konut yapmak isteyen herkes için arsa maliyetlerini aşağıya çekiyoruz. Tamamen elde ettiğimiz fiyatlarla bu arsaları vereceğiz. Üstelik alt yapıyı da biz getireceğiz, ruhsatını da biz alacağız.

2 yıl içinde de bu konutları tamalama şartı uygulayacağız. Bu yeni sosyal konut programımız şehirde çok büyük bir heyecan yarattı. Bu projeyi tamamladığımızda bütün Türkiye'ye örnek bir model ortaya koymuş olacağız.” dedi.