Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Özelleştirildi! 157 Milyon Liralık İhaleyi Kim Kazandı?

14 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kararı ile Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali özelleştirildi. Santrali kim aldı, yeni sahibi kim?

Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Özelleştirildi! 157 Milyon Liralık İhaleyi Kim Kazandı?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 14 Ekim 2021 Tarihli ve 31628 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile İlgili Karar (Karar Sayısı: 4619) kapsamında Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali özelleştirildi.

Uzun süredir gündemde olan ve sonucu merakla beklenen Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali özelleştirme kararı ilanı ile beraber santralin yeni sahibi de açıklanmış oldu.

GEBZE DİLOVASI DOĞALGAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ ÖZELLEŞTİRİLLDİ!

Yayımlanan karar kapsamında Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali resmen özelleştirilmiş oldu. Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ait olan doğalgaz kombine çevirme santrali Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında 157 milyon liralık tekilfi ile en yüksek fiyatı veren Çolakoğlu Metalurji Anonim Şirketi'ne satılmış oldu.

özelleştirme-kararı-1-1

özelleştirme-kararı-2

1 adet gaz türbini, 1 adet buhar türbini ve 2 adet atık ısı kazanından oluşan Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imzanın ardından Çolakoğlu Metalurji Anonim Şirketi'ne 157 milyon lira karşılığında satılmış oldu. 253,40 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 74. Kocaeli’nin ise 2. büyük enerji santrali söz konusu santral 506 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılıyor.

SONRAKİ HABER