Gebze'de Çekilen ve Kaçak Göçmenlere Ait Olduğu İddia Edilen Görüntülere İlişkin Valilikten Açıklama Geldi

Gebze'de çekildiği ve kaçak göçmenlere ait olduğu iddia edilen görüntülere tepkiler gelmeye devam ediyor. Konuya ilişkin Kocaeli Valiliği'nden açıklama geldi.

Gündem 26.05.2022 - 10:06 26.05.2022 - 10:06 Gülşah Konuk Akın

Kocaeli Gebze'de çekildiği ve bir TIR dolusu göçmenin TIR'ın kasasından çıkıp koşarak kalabalığa karıştığı görüntülere tepkiler geldi. Sosyal medyada yayılan görüntüler, sosyal medya kullanıcılarının da tepkilerine neden oldu. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, görüntülerin yayınlanmasının ardından bir açıklama yaptı. 

Görüntülere ilişkin konuşan Yıldızlı: “Göçmenlerin ülkemize gelişi ile alakalı alım sürecinin yanlış olduğunu başından beri vurguluyoruz. Herhangi bir entegrasyon sürecine dahil olmadan sınırlarımızdan elini kolunu sallayarak geçen göçmen görüntülerinin bir yenisini, getirildikleri tırdan koşarak inen ve Gebze'de çekildiği iddia edilen videoda izledik. Konuyla ilgili hala yetkililerden tek bir açıklama yok.”  Dedi. 

gebzede-kaçak-göçmenler

Bu görüntülerin iç bölgelerde bile büyük bir güvenlik zafiyeti olduğunu gösterdiğini söyleyen Yıldızlı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konteynır numarasına kadar paylaştığı, Dilovası ilçesi Diliskelesi Limanı'nda uyuşturucu baronlarının kaçakçılığın hatırlatarak bu görüntüler gerçekten Gebze'den ise insan kaçakçılığının yakın bir bölgeyi mesken tuttuğunu belirtti. Kocaeli'nin anıldığı olayların buranın artık suçun merkezi haline geldiğini gösterdiğini söyleyerek Kocaeli'nin çıkarlarını düşünen tüm bürokratları ve güvenlik güçlerini gereken iradeyi göstermeye davet etti.

kaçak-göçmen-açıklaması

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Bir TIR'ın kasasında Gebze'ye gelen göçmenlerin olduğu görüntülere ilişkin Kocaeli Valiliği'nden açıklama geldi. Valilik, toplamda 35 kişiden oluşan grubun sınır dışı edileceği bilgisini paylaştı. Görüntülerin yayınlanmasının ardından araçtan kaçmaya çalışan yabancı uyruklu şahıslar ile ilgili yapılan çalışmalar sonrasında 24 Afgan, 9 Pakistan, 1 İran, 1 Bangladeş uyruklu olmak üzere toplam 35 yabancı uyruklu kişinin yakalandığı bilgisi paylaşıldı. Yakalanan kişilerin işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınır dışı edilecekleri bilgisi paylaşıldı. Bu kaçakçılığı organize eden kişinin de tutuklandığı ve diğer diğer kişilerin de yakalanması için çalışmaların devam edildiği açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@