Geciken Tasfiye Kararnamesi Nedeni İle Teminatları Yanan Müteahhitler Meclis Gündemine Taşındı!

Tasfiye kararnamesinin gecikmesi nedeni ile teminatları yanan müteahhitlerin yaşamış olduğu mağduriyet meclis gündemine taşındı.

Emlak Haberleri 02.06.2019 - 11:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Tasfiye kararnamesinin gecikmesi nedeni ile teminatları yanan müteahhitlerin yaşamış olduğu mağduriyet meclis gündemine taşındı. Detaylar haberimizde!

Yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile kamu ihalesi alan müteahhitler büyük bir mağduriyet yaşamışlardı. Müteahhitlerin beklemiş oldukları fiyat farkı kararnamesi bir türlü çıkarılmazken tasfiye kararnamesi hakkı ise hem gecikmeli çıkarılmış hem de büyük eksikliklerle meclisten geçmişti. Tasfiye Kararnamesi Uygulanmadı, Müteahhitlerin Teminatları Yandı! İyi Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili olan Yavuz Ağıralioğlu meclis çatısı altında yapmış olduğu konuşmasında yaşanan mağduriyete dikkat çekti. Ağıralioğlu yapmış olduğu konuşmasında yaşanan mağduriyetin bir an önce giderilmesinin zorunlu olduğunu, yoksa batan müteahhitler nedeni ile ekonominin çok daha büyük bir çıkmaza gireceğini söyledi. Yapmış olduğu konuşmasında "Şirketlerin tasfiye süreciyle alakalı ciddi bir mağduriyet alanı oluştu. Bu tasfiye süreci düzgün işlemediğinden, müteahhitler zor durumdadır. Derhâl bu mevzuyu düzeltmemiz lazım. Yoksa bu cezaların, Türkiye'de yeni sektör krizlerine sebep olma ihtimali çok yüksektir" diyerek yaşanan olumsuzluklara dikkat çeken Ağıralioğlu yaşanan sorunun bir an önce çözülmesini istedi. 

Tasfiye Kararnamesi Nedir?Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş nedeni ile inşaat malzemelerine gelen yüksek fiyat zammı ve inşaat maliyet endeksi için yaşanan ani çıkış ile kamudan ihale yöntemi ile iş alarak sözleşme imzalayan müteahhitlerin zarar etmemeleri adına tanınan ihaleyi cezai yaptırıma maruz kalmadan iptal etme hakkı verilmesidir. Emlak365.comö


Gelişmelerden Haberdar Olun

@