Geçinemeyenlere Aile Bakanlığı Sosyal Yardım Veriyor! 1.000 TL, 1.400 TL, 2.300 TL Ödeme Yapılıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bozulan ekonomik göstergelerden olumsuz etkilenen vatandaşlara sosyal yardım ödemesi yapmayı sürdürüyor. Şu anda kim, ne kadar sosyal yardım ödemesi alabilir?

Finans 21.05.2022 - 21:00 21.05.2022 - 21:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son günlerde yaşanan ekonomik gelişmeler çok sayıda vatandaşın finansal durumunu felç etti. Ailelerinin geçimlerini dahi sağlamakta güçlük çeken vatandaşlar bir yol arayışına girdiler. Her geçen gün sosyal yardım alabilecek vatandaşların sayısında artış meydana geliyor. Bu sosyal yardımlarla alakalı olarak tüm organizasyon ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yönetiliyor.

AİLE DESTEK PAKETİ ÖDEMELERİ HAZİRAN'DA YAPILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şu anda farklı vatandaş gruplarına yönelik sosyal yardımlar veriliyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 15 Milyar TL'lik bütçeye sahip olacak Aile Destek Paketi'ni duyurmuştu. Aile Destek Paketi ile alakalı ayrıntılar henüz açıklanmadı ama ödemelerin Haziran ayının içerisinde yapılacağı duyuruldu. Bu paketin dışında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan şu anda sosyal yardımlar alınabiliyor.

KADINLARA 500 TL AYLIK SOSYAL YARDIM ÖDENİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarında kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanıyor. İhtiyaç sahibi kadınlar sosyal yardım alabiliyorlar. Bu kapsamda eşi vefat eden ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara aylık 500 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler 2 ayda bir verilirken başvuran kadınlar iki ayda bir 1.000 TL alıyorlar. 

İŞ GÖRÜŞMESİNE GİDENLERE SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ YAPILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım programları oldukça kapsamlı uygulanıyor. Bakanlığın sosyal yardımlarından yararlanan ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan ve 18-55 yaş arasında olup çalışabilir durumda olanlar İŞKUR’a yönlendiriliyorlar. İŞKUR bu vatandaşlara uygun işler bularak yönlendiriyor. Yönlendirilen vatandaşlar iş görüşmelerine gitmeleri halinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan sosyal yardım alabiliyorlar. Bu kapsamda 1.416 TL ödeme yapılıyor. Bu sosyal yardım yılda en fazla 3 defa alınabiliyor.

65 YAŞ ÜSTÜNE AYLIK SOSYAL YARDIM

65 yaş üstü vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan aylık sosyal yardım alabiliyorlar. Yaşlı Aylığı adı altında yapılan bu sosyal yardım 1.084 TL olarak ödeniyor. Bu sosyal yardımı alabilecek olan vatandaşların sosyal güvenceleri olmamaları gerekiyor. Bunun yanında kendisinin ve eşinin kişi başı ortalama gelirleri de 1.417 TL’den fazla olmamalıdır.

KRONİK HASTALARA AYLIK ÖDEME YAPILIYOR

Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle maddi kayıp yaşayan kronik hastalara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu kapsamda durumu uygun olup başvuru yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşlara aylık 2.354 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@