Geldiği Anda Kapışılır! 110.000 TL'ye SUV Model Sıfır Elektrikli Araba

Geely yeni aracını ön satış fiyatları ile müşterilerinin beğenisine sundu. Aracın ilk satış rakamları 9.200 Dolar olarak açıklanırken Türkiye'ye gelmesi durumunda 110.000 TL'den satılabilecek.

Finans 29.09.2021 - 12:32 29.09.2021 - 12:32 Mustafa KARAGÖZ

Çin'den gelen araç satış rakamları araç almak isteyenleri heyecanlandırabilir. Zira Çin markası Geely Geometry adıyla yeni model aracını satışa çıkardı. Aracın satış fiyatı 9.200 Dolar olurken şuan sadece ön siparişler alınıyor. Türkiye'de araç satış fiyatlarının rekor kırdığı çok düşük model araçların binlerce TL'te satıldığı bu dönemde Geely Geometry için araştırmalar başladı. 

110.000 TL'YE SIFIR ARAÇ

Çinli Geely markasının Geometry adıyla ürettiği ve 5 kişilik B-SUV elektrikli model araç için otomotiv alanında önemli isimlerinden olan Emre Özpeynirci ve Erol Şahin açıklamalarda bulundular. Milli Gazete'de yer alan habere göre; söz konusu isimler aracın Türkiye'de satılması durumunda kaç TL'den satışa çıkarılacağını açıkladı. 

Elektrikli araç teknolojisi kapsamında satışı yapılacak araçlar için belirlenen ön satış rakamı 9200 Dolar. Aracın Türkiye'ye gelmesi durumunda ise hem ÖTV hemde KDV eklenecek. Emre Özpeynirci tüm hesaplamalara dair yaptığı sosyal medya paylaşımında " gümrük vergisi+ ÖTV + KDV= 13.000 $" ifadelerini kullandı. 

Erol Şahin ise paylaşımında aracın fiyatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Twitter'dan yaptığı paylaşımında Şahin, “bu fiyata gelirse.. Tam bizim vergi sistemimize göre, malum 85 Kw gücü aşmayan sadece elektrik motorlu otomobiller için ÖTV hali hazırda ...” ifadelerini kullandı. Paylaşımının devamında bir de hesaplamada bulunan Şahin aracın gümrük vergisi, ÖTV ve KDV ile birlikte 12.120 dolara geleceğini duyurdu. Dolar kurunun 9 TL olması durumunda ise aracın fiyatının 110.000 TL olacağını açıkladı. 

Ayrıca; Volvo, Polestar, Lotus ve Proton’un sahibi Smart, Çinli Geely araç şirketinin yüzde 50 ortağı konumunda. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@