Gelecek 4 Yıl İçin Emlak Vergilerini 5 Kat Yükseltecek Rakamlar!

Emlak vergisinin belirlenmesi için kurulan takdir komisyonunun 2022 ile 2026 yılları arasında arsa ve arazi metrekare birim değerlerini arttırdığı bildirildi.

Emlak Haberleri 15.07.2021 - 18:10 15.07.2021 - 18:18 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emlak vergisi hesaplanırken arsa ve arazi metrekare birim değerleri üzerinden hesaplama yapılıyor. Halk arasında bu değerler belediye rayiçleri olarak biliniyor. Bir arsanın üzerinde bir bina varsa arsanın takdir değeri her yıl için ayrı olarak ilan edilen metrekare inşaat maliyet bedeli eklenerek binanın emlak vergisi değeri bulunuyor. 

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Yapılan hesaplamada ortaya çıkan emlak vergisi değerinde konutlarda binde 1, iş yerlerinde ise binde 2 oranında emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Büyükşehirlerde ise bu emlak vergileri 2 kat oranında tahsil ediliyor. Emlak vergisi değerlerini takdir komisyonları bu hesaplamalarla belirliyorlar. 

GELECEK 4 YILIN EMLAK VERGİSİ BELİRLENMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Bu yıl yapılan çalışma ile 2022 ile 2026 yılları arasında ödenecek emlak vergisinin belirlenmesinde kullanılacak olan metrekare birim değerleri yeniden belirlendi. Komisyon çalışmalarından gelen ilk bilgilere göre metrekare birim değerlerinde 10-15 kat oranında bir artış olduğu ve bunun emlak vergisine yansımasının ise 4-5 kat olabileceği bildirildi. 

emlak vergisi hesaplama

Takdir komisyonu tarafından belirlenen değerleme oranları vatandaşlar tarafından yargıya taşınabilecek. Vatandaşlar vergi mahkemesine giderek bu kararlara itiraz edebilecekler. Ancak vatandaşların bu itirazlarını 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapmaları gerekecek.

En son olarak bu değerleme oranları 2017 yılında belirlenmişti. Vatandaşlar o dönem yoğun şekilde bu oranlara itiraz edince özel bir kanun çıkarılarak Emlak Vergisi Kanunu'na geçici madde olarak eklenmişti. O maddeye göre artışlar yüzde 50 oranıyla sınırlandırılmıştı. 

ÇOK SAYIDA GAYRİMENKUL İÇİN EK VERGİ OLABİLİR

Metrekare birim fiyatlarının astronomik şekilde arttırılması gayrimenkullerin vergilendirmesinde önemli değişikliklere sebep olabiliyor. Şu anda Değerli Konut Vergisi kapsamında bulunmayan konutlar yeni değerleme ile bu kapsama girebilir. Bundan dolayı da bu gayrimenkullerin sahipleri hem emlak vergisi hem de değerli konut vergisi ödemek durumunda kalabilecekler. 

MUHTARLIKLARA ASILDI!

Gelecek 4 yılın emlak vergisi hesaplamasında kullanılacak olan arsa – arazi değerleri 30 Haziran'dan itibaren muhtarlıklara asıldı. Vatandaşlar gayrimenkullerinin emlak vergisi hesaplamasında kullanılacak değerlerin artışlarını bu listelerden görebilecekler.

İtiraz edecek olanlar belirli bir süre içerisinde bu listelere bakarak harekete geçmeliler. Aksi durumda yüksek tutarlkardan emlak vergisi ödemek zorunda kalabilecekler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@