Gelecek Hafta Bu Seviyeyi Kıramazsa Ons Altın Çökecek Diyen Uzmandan Felaket Tahmini!

Altın fiyatları hakkında son günlerde uzman isimlerin analizleri sıklaştı. Altın piyasası uzmanı Chintan Karnani son değerlendirmesine altın için çöküş tahmini yaptı. 

Finans 16.10.2021 - 23:08 16.10.2021 - 23:13 Engin Uzunoğlu

Altın piyasası son günlerde sıklıkla takip edilen ve yoğun ilgi gösterilen yatırım araçlarından birisi oldu. Ons altın fiyatının 1.800 dolar seviyesine yaklaşması ama bu seviyede tutunamayıp geri çekilmesi herkesi panikletti. Yaşanan bu panik ortamında ise uzman isimlerin analizlerine çok büyük bir ilgi oluştu. Altın piyasasında neler oluyor? Altın fiyatları yükselecek mi düşecek mi? 

ABD BORSALARINDAKİ YÜKSELME ALTIN FİYATLARINA OLUMSUZ YANSIDI

ABD ekonomisindeki gelişmelerle fiyatlanan altın, ABD hazine getirilerinde ve ABD borsalarındaki yükselme ile geriledi. Ancak bu gerileme haftanın son işlem gününde gerçekleşti. Haftalık performans dikkate alındığında ise altın için görünümün buna rağmen pozitif olduğu görülüyor. Bu gelişmelerin ardından Insignia Consultants'ın Altın Piyasası Uzmanı Chintan Karnani yeni bir değerlendirme yaptı. 

YATIRIMCILAR DİĞER YATIRIM ARAÇLARINA GEÇMİŞ OLABİLİR

Altın fiyatları hakkında herkesi şaşırtan bir değerlendirme yapan Chintan Karnani, “Cuma günü ons altın 1.800 dolar seviyesine tutunamayarak geri çekildi. Bunun sonucu olarak altın yatırımcılarının diğer yatırım araçlarına geçmesi gerçekleşmiş olabilir. Fiyatların bu kadar net bir şekilde geri çekilmesi bize bunu gösteriyor.” dedi.

ONS ALTIN 1.820 DOLAR SEVİYESİNİ KIRAMAZSA ALTIN PİYASASI ÇÖKER

Altın fiyatları konusunda net bir uyarı yapan  Chintan Karnani, “Gelecek hafta altın piyasası için çok kritik olacak. Biliyorum altın yatırımcısı uzun zamandır net bir yükseliş hareketi bekliyorlar. Ancak ons altın için zaman daraldı. Önümüzdeki hafta bana göre ons altın 1.740 dolar ile 1.820 dolar aralığında işlem görecek. Eğer ons altın bu işlemler sırasında 1.820 Dolar seviyesini kıramazsa çöküş yaşayacak. Bu çöküşün etkisi çok büyük olacak. Belki de telafi etme süreleri aylarca devam edecek.” ifadelerini kullandı. 

ONS ALTIN NE KADAR OLDU?

Ons altın şu anda 1.767 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Gelecek haftanın seyri için veri akışları çok kritik olacak. Hafta sonunda belirsiz bir fiyatlamada bekleyen ons altın yarın Asya piyasalarının işleme başlaması ile yeni haftanın fiyatlamasını belli olacak.

Not: Altın yatırımına ilişkin değerlendirmeler ilgili uzmanın kişisel düşünceleridir. Bu yorumlar sadece bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Buradaki ifadelerle yola çıkılarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@