Gelir İdaresi Başkanlığı Açıkladı: Evini Satana Vergi Şoku! Tarihe Bakmadan Satan 13.786 TL Değer Artış Vergisi Ödeyecek

Yükselen ev fiyatları ile konutların değeri 3-4 katına çıkarken yaşanan yükseliş evini satmak isteyen vatandaşların vergi şoku yaşamasına neden oldu. Değer artış kazancı vergisi nedir istisna ne kadar

Emlak Haberleri 18.05.2022 - 15:20 18.05.2022 - 15:30 Gülcan Özer

Pandemi döneminde yaşanan kırılmalar ve talep artışı sonrasında konut fiyatları küresel piyasalarda da büyük bir hızla yükselirken Türkiye'nin aynı dönemde yoğun mülteci göçü alması fiyatların daha hızlı artmasına neden olmuştu. Yoğun göç dalgasının etkisi ile talebin daha canlı olduğu Türkiye'de konut üretiminin azalması ile fiyatlar adeta zam rekoru kırmıştı. 

Tüm dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak Türkiye ilk sırada yer alırken yaşanan fiyat artışı evi olan kişileri sevindirmiş, ev sahibi olma hayali kuran dar ve orta gelirli vatandaşların heveslerinin de kursağında kalmasına neden olmuştu. Yaşanan yükseliş sonrasında evini satmak isteyen kişiler bir de vergi şoku ile karşı karşıya kaldı. 

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ NEDİR, 2022 YILI VERGİ İSTİSNASI TUTARI NE KADAR, İSTİSNA KAÇ TL?

Ülkemizde gayrimenkul üzerinden alınan vergilerden biride değer artış kazancı vergisi olarak öne çıkmaktadır. Satın aldığı evi belirli bir süre zarfında satan ve belirlenen istisna tutarının üzerinde gelir elde eden kişiler bu gelir üzerinden vergi ödemek zorundadır. Ancak bu vergide zaman aşımı sınırı uygulanmaktadır. Bu verginin ana amacı sürekli olarak al sat yapan kişilerin elde etmiş oldukları gelir üzerinden vergi ödemektedir. 2022 senesi için değer artış kazancı vergisi istisna tutarı 25 bin TL olarak uygulanmaktadır. 

değer-artış-manşet

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ SÜRE SINIRI NE KADAR, EVİNİ KAÇ SENEDE SATAN EK VERGİ ÖDER?

Konut satışında normalde ev sahibi tapu harcı ödemesi yaparken buna ek olarak satın aldığı evi 5 senelik süre dolmadan satan kişiler tapu harcı ödemesine ek olarak değer artış kazancı vergisi ödemektedir. Vergi istisnası tutarı uygulandığı için genelde pek çok kişiye ödeme çıkmazken 2022 senesinde konut fiyatlarının artması ve aşırı değerlenmesi nedeni ile ne yazık ki pek çok kişi vergi ödemesi ile karşı karşıya kalmıştı. 

değer artış vergisi hesaplama

2022 DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ HESAPLAMA! KİM KAÇ TL EK VERGİ ÖDEYECEK?

Değer artış kazancı vergisi hesaplaması için kullanılan değer kişinin evi satın aldığı değer ile sattığı değer arasındaki fark üzerinden hesaplanmakta olup, 250 bin liraya aldığı evi konut fiyatlarında yaşanan 5 katlık artış ile 1 milyon 250 bin liraya çıkan bir kişi 5 sene dolmadan evini satarsa 13 bin 786 TL vergi ödemesi yapmak zorunda kalacak. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@