Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Başvurulacak! Son 5 Sene İçerisinde Ev Alanlara Tapu Harcı İadesi Müjdesi Geldi

Milyonlarca kişi bilmeden ödemiş! Türkiye kentsel dönüşüm projelerine hız verirken bu projelerden ev alan kişilere tapu harcı iadesi müjdesi geldi! Kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti ve iadesi!

Emlak Haberleri 14.12.2021 - 08:04 14.12.2021 - 08:07 Gülcan Özer

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca tapu harcı muafiyeti kararı çıkmıştı. Ancak bu haktan haberdar olmayan kişiler konut alımlarında tapu harcı ödemeye devam ederken bu kişilere tapu harcı iadesi müjdesi geldi. 

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz sıfır konut alan kişilere özel olarak kentsel dönüşüm tapu harcı iadesi için bilgilendirmede bulundu. 2014 senesinden sonra sıfır konut alan kişileri kapsayan uygulama kapsamında kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen konutlardan ev alan kişilere tapu harcı muafiyeti sağlandığı hatırlatmasında bulundu. 

SIFIR KONUT ALANLARA, SATANLARA KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI MUAFİYETİ İLE PARA İADESİ MÜJDESİ GELDİ! 

Türkiye'nin pek çok bölgesinin aktif fay hattı üzerinde yer alması nedeni ile kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmişti. Gecekondulaşma sorunu yaşayan ve yapı stoku riskli olan şehirlerde devlet eli ile kentsel  dönüşüm projeleri desteklenirken verilen teşviklerle kentsel dönüşüm projeleri sayılarında da artış yaşanmıştı. 

tapu harcı iadesi

Pek çok kişi kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen projelerden ev sahibi olurken bu haktan haberdar olmadığı için tapu harcı öderken yine sıfır konut üreten müteahhitlerde konut satışı için tapu harcı ödemişti. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz yapmış olduğu açıklamasında 25 Temmuz 2014 tarihinden sonra geçerli olmak üzere kentsel dönüşümle ev alan kişilere tapu harcı muafiyeti hakkı sağlandığını söyledi. 

kentsel dönüşüm tapu harcı müjdesi

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI MUAFİYETİ İADESİ NEDİR?

2014 senesinin Temmuz ayı itibari ile yapılan yasal düzenleme ile kentsel dönüşüm kapsamına giren konut projeleri için hem alan hem de satan kişilere tapu harcı muafiyeti hakkı tanınmış olup bu kişiler alım satım işlemleri için sıfır oranlı tapu harcı imkanından yararlanmaktadır. Bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan kişilere geriye dönük 5 senelik zamanaşımı içerisinde ödedikleri tapu harcı için para iadesi yapılmaktadır. 

tapu harcı iadesi nasıl alınır

TAPU HARCI İADESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

Ödenen tapu harcı için kişinin Kentsel Dönüşüm Yasası adı ile anılan 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında ödemenin üzerinden 30 gün geçmediyse ödeme yaptığı tapu dairesine, süre dolduysa ise Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden tapu harcı iadesi için dilekçe örneği ile başvuruda bulunması yeterli olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@