Gelir Vergisi Beyannamesi Son Günü Doluyor!

Gelir Vergisi beyannamesi 2019 dönemi beyan tarihi doluyor. Kira gelir vergisi beyannamesi de dahil olmak üzere gelir vergisi beyannamesi vermeyenler dikkat!

Emlak Haberleri 01.04.2019 - 08:24 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Gelir Vergisi beyannamesi 2019 dönemi beyan tarihi doluyor. Kira gelir vergisi beyannamesi de dahil olmak üzere gelir vergisi beyannamesi vermeyenler dikkat!

Gelir Vergisi Beyannamesi için son beyan günü bugün mesai saati bitimine kadar devam edecek. Mesai saati bitişi ile beyanname verme süresi de dolmuş olacak. Hatırlanacağı üzere Gelir İdaresi Başkanlığı yapmış olduğu duyuru ile Gelir Vergisi beyan tarihini uzatmış ve son beyanname verme tarihini 1 Nisan olarak güncellemişti. Gelir Vergisi Son Günü Hakkında GİB Tarafından Yapılan Açıklama "25 Mart 2019 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2018 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri 01 Nisan 2019 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar uzatılmıştır. Elektronik ortamda beyanname veren mükelleflerin, beyannamelerini gün sonuna kadar gönderebilmeleri mümkündür.Beyanname verme sürelerinin uzatılması ödeme süresini etkilemeyeceğinden, mükelleflerin beyan ettikleri gelir vergisinin 1. taksit ödemesini kanuni süresinde (01 Nisan 2019) yapmaları gerektiği tabiidir"Kira Geliri Beyannamesi Verilmezse Ne Olur, Kira Gelir Vergisi Ödememe Cezası Nedir?Meskenlerde elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2018 yılı için 4.400 TL’lik istisnadan yararlanılamaz.Ancak idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan etmedikleri veya süresinde verdikleri beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, kendiliklerinden, süresinden sonra verecekleri beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler. Kira gelirinin beyan edilmediğinin veya eksik beyan edildiğinin vergi dairesince tespit edilmesi halinde, vergi dairesi tarafından cezalı tahsilat yapılır.Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@