Genç Parti kurucusu Cem Uzan 'emekli edin gitsin' diyerek cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı

Fransa'da yaşayan Genç Parti kurucusu Cem Uzan, cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladı. İşte erken seçim iddialarına anayasa örneğini veren Uzan'ın iddialı açıklamaları.

Gündem 09.06.2022 - 11:27 09.06.2022 - 11:28 Büşra Uluşen

Genç Parti kurucusu Cem Uzan, uzun süredir yurt dışında yaşıyor. Daha önce konuk olduğu bir programda Ekim ayını işaret ederek bir sürprizi olduğunu söyleyen Uzan, cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin flaş bir açıklama yaptı. 

Cem Uzan'dan cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması

Genç Parti kurucusu ve iş insanı Cem Uzan'ın hakkında farklı davalardan 42 yıl hapis cezası verildi. Türkiye'yi terk ederek Fransa'da yaşamaya başlayan Uzan, Genç Parti'den cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklayarak çarpıcı ifadeler kullandı.

Sözcü'ye konuşan Cem Uzan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görev süresinin anayasaya göre 25 Haziran 2023'te biteceğini söyleyerek anayasada 'erken seçim' diye bir tabirin olmadığını yalnızca 'seçimlerin yenilenmesi' diye bir tabir olduğunu ifade etti. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin üzerinden 5 yıl geçtiğini ve seçim yenilenmesinin söz konusu olamayacağını belirten Uzan, Türkiye Cumhuriyeti'ni 20 yıldır milletin verdiği yetkiyle Recep Tayyip Erdoğan'ın yönettiğini söyledi. Şimdi ise görev süresinin dolmasına 12 ay kaldığını, CHP, İYİ Parti ve diğer muhalefet partilerinin elini kolunu kıpırdatmaması gerektiğini, ' 5 Haziran 2023'te Türkiye'yi kaosa götürmeden seçime götürün ' dedi. 

Haziran 2023'te yapılacak seçim için her partinin adayını çıkaracağını, milletin istediği kişiyi seçeceğini ve Erdoğan'ın da emekli olacağını söyleyerek, '' 12 ay sonra davulla zurnayla Erdoğan'ı emekli edin gitsin '' diyorum dedi. 

'' Cumhurbaşkanı adayı olacağım ''

Cem Uzan, kendisine hakkında kesinleşmiş hapis cezaları olduğunu söyleyenlere Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan örneklerini vererek, onların da başbakan ve cumhurbaşkanı oluğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı konusunda iddiasını ortaya koyan Uzan, Türkiye'ye dönüp cumhurbaşkanı olacağını açıkladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@