Gençlere Hem Meslek Hem Gelir Kapısı! 500 Bin Gence 4 Bin 253 Lira Ödenecek!

Gençleri sevindiren haber İŞKUR'dan geldi. İŞKUR 500 bin gence aylık 4 bin 253 lira ödeme yapacak. İşte işbaşı eğitim programına ilişkin ayrıntılar.

Gençlere Hem Meslek Hem Gelir Kapısı! 500 Bin Gence 4 Bin 253 Lira Ödenecek!

Gençlerin maddi yetersizliklerine destek olmak ve genç istihdamını artırmak üzere hayata geçirilen işbaşı eğitim programı kapsamında 2022 yılında 500 bin genç istihdam edilecek. Program ile aktif iş gücü programlarının kapsamı genişletilirken ücretlerde de yapılan artış gençlerin yüzünü güldürüyor.

İşbaşı eğitim programı kapsamında, iş arayan katılımcılara günlük 164 lira, öğrencilere 112 lira ve işsizlik ödeneği alanlara da 82 lira ödeme yapılacak. Program ile aynı iş yerinde 26 gün boyunca çalışanlara asgari ücret tutarı olan 4 bin 253 lira ödenecek.

500 BİN GENÇ YARARLANABİLECEK

İŞKUR'un düzenlediği aktif iş gücü programlarından bu yıl 500 bin gencin yararlanması bekleniyor. İşsizlere yeni iş kapıları açan işbaşı eğitim programları ile binlerce genç hem meslek sahibi oluyor hem de mesleği öğrenirken para kazanıyor.

Programa katılan ve işe alınması planlanan personellerin maaşındaki SGK ödemeleri Türkiye İş Kurumu tarafından ödeniyor. Bu program ile aynı zamanda nitelikli işçi bulma konusunda sıkıntı çeken işverenlere de kolaylık sağlanıyor.

2025268_620x410

İŞVEREN YAKINLARI PROGRAMA DAHİL DEĞİL

İşbaşı eğitim programına İŞKUR'a kayıtlı işsiz, 15 yaşını tamamlamış, işverenin birinci, ikinci dereceden yakını veya eşi olmayan, işe başlamadan önceki üç aylık dönemde başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak şartları aranıyor. Programa öğrenciler, isteğe bağlı sigortalılar ve tarımsal faaliyetlerde bulunanlar da katılabilecek.

HAFTALIK EN FAZLA 45 SAAT ÇALIŞILACAK

İşbaşı eğitim programı kapsamında imalat, bilişim sektörlerinde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde de 3 siber güvenlik, oyun geliştirme, kodlama gibi alanlarda da 18-29 yaş arası gençler için 9 ay boyunca uygulanmaktadır. Sözü edilen programa günde en az 5 ve 8 saat olmak üzere haftada 6 gün, haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde hazırlanıyor.

işkur gençlere istihdam

KATILIMCILARIN YARISINA İSTİHDAM!

Program İŞKUR tarafından düzenlenirken, işyerleri personel başlatmak için kuruma talep gönderiyor. Talep doğrultusunda uygun bulunan işyerlerine mevcut istihdamların yüzde 10'una kadar katılımcı hakkı sağlanıyor. Bunun yanında belirtilen sürenin sonunda programa katılanların en az yüzde 50'si olmak üzere en az program süresi kadar istihdam edilmesi gerekmektedir.