Gerilim Ateşinde Döviz Kurunu Tutamayacaklar Diyen Remzi Özdemir Dolar ve Altının Doruk Noktası İçin Rakam Verdi!

Dolar ve altın yorumlarıyla gündem yaratan ekonomist Remzi Özdemir, Rusya-Ukrayna olası savaşının Türkiye'ye etkilerini anlattı. Savaş halinde dolar ve altının doruk noktasını açıklayarak rakam verdi.

Finans 23.02.2022 - 17:47 23.02.2022 - 17:48 Büşra Uluşen

Rusya- Ukrayna geriliminin gölgesinde piyasalarda hareketlilik yaşanıyor. Altın ve petrol fiyatları yükselişe geçerken, dolarda da hafif bir yükseliş gözlemleniyor. Kriptoda ise durum günden güne kötüleşiyor. 

Ekonomist Remzi Özdemir, son günlerde piyasadaki dalgalı tablo hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna geriliminin Türkiye'yi Avrupa'dan daha çok etkileyeceğini söyleyen Özdemir, dövizde Merkez Bankasının arka kapı operasyonlarıyla doları kontrol altına almaya çalıştığını, yabancı kaynakların Türkiye'deki kamu bankaları aracılığıyla dövize 1 milyar dolarlık müdahalede bulunduğunu açıkladığını ifade etti. 

DÖVİZ KURUNU TUTAMAYACAKLAR, TÜRKİYE'Yİ ENERJİ VURACAK

Merkez Bankası'nın doların mevcut seviyesini koruyabilmesi için dolar yakmaya devam ettiğinin altının çizen Özdemir, Merkez Bankası'nın dolar kurunu kontrol altına alamadığı taktirde kur korumalı hesaptan hazineye çok büyük bir yük kalacağını söyleyerek doları frenleme çalışmalarını mantıklı bulduğunu söyledi. 

Rusya-Ukrayna geriliminin henüz ciddi bir anlamda Türkiye için yansıması olmadığını söyleyen Özdemir, döviz kurunun bu süre içerisinde fazla tutulamayacağını söyledi. Türkiye'yi en çok etkileyecek noktanın enerji olduğunu vurgulayan Özdemir, bu krizin enerji fiyatlarına yansıyacağını, enerji başta olmak üzere ithalatta da Rusya ve Ukrayna'ya bağlı olmamızdan kaynaklı olarak olası bir savaş durumunda Türkiye'deki ekonomik kriz ve enflasyon boyutunun büyüyeceğini söyledi. 

dolar remzi özdemir

SAVAŞ ÇIKARSA 18- 20 TL OLMASI MÜMKÜN

Şu anki tabloya bakıldığında doların 20 TL olması gerektiğini belirten Özdemir, Merkez Bankası'nın arka kapı operasyonları sayesinde ve kamu bankalarının da desteğiyle doların belli bir seviyede tutulduğunu söyledi. Savaşın Türkiye'yi en çok kur korumalı mevduat hesaplarından vuracağını ve doların her 1 TL'lik artışının Türk ekonomisine ağır bir darbe vuracağını söyledi.

Türkiye'nin kendi ekonomisini koruyabilmek için 14 TL'nin üzerinde bir esneklik payına izin vermek zorunda olduğunu ve şu durumda doların TL karşısında ucuz kaldığını ifade eden Özdemir, Merkez Bankası'nın doları yüzde 6 ya da 7 oranında serbest bırakmak zorunda olduğunu belirtiyor. 

Doların çok yakın bir süreçte 14 TL'nin üzerine çıkacağını bildiren Özdemir, Rusya'nın Kiev'e girişi durumunda doların 18-20 TL'ye çıkmasını olası gördüğünü söyleyerek '' Rusya'nın Kiev'e girmesi halinde dolar 18 TL'de olur 20 TL'de'' dedi. Bu hızlı yükselişten önce TCMB'nin 14 TL'nin üzerine doğru esneklik sağlayacağını düşündüğünü aktardı. 

altın remzi özdemir

ONSA ALTIN 2000 DOLAR OLABİLİR!

Tansiyonun yükselmesiyle birlikte ons altının 1913 dolara kadar yükseldiğini söyleyen Özdemir, Rusya'nın Ukrayna'ya açık ve net bir şekilde girmesi halinde ons altının 2000 doların üstüne çıkacağını söyledi. 

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda haberleştirilmiştir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@