İki Dere Arasında Rüya Gibi Bir Gezi Ağva

Ağva gezisi avantajları ve doğal güzellikleriyle sizi hem ekonomik hem de hafta sonu günübirlik tatil mesafesindeki konumuyla rüya gibi bir zaman davet eder.

İki Dere Arasında Rüya Gibi Bir Gezi Ağva
İstanbul’a bu en yakın tatil beldesi olan Ağva hakkında anlatılacak çok şey var. Oldukça küçük sayılabilecek yüzölçümüne bakmayın, çevresindeki tesis zenginliği, doğası ve birbirinden farklı aktivite seçenekleriyle Ağva oldukça cazip ve özel bir yerdir.

Genelde İstanbul’dan gelenlerin yoğun bir ziyaretçisi olduğu bu şirin yerde birçok otel, konaklama tesisi, bungalov ev bulunmaktadır. Son yıllarda günlük kiralık daireler de daha uzun tatil yapabilme imkanı sağlamaktadır. Deniz turizmiyle de lig çeken Ağva gezisi sadece yaz aylarında değil dört mevsim dikkat çekmektedir.

İki nehir arasındaki kasaba anlamına gelen Latince bir kelimeden türeyen Ağva, her yaştan insanın ilgisini çeken bir yerdir. Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında kalmaktadır. Özellikle İstanbulluların sıkça tercih ettiği bir kaçamak alanıdır.Geze Geze 3 Saat

Ağva tatili için gerçekten de çok özel bir güzergah sizi bekliyor. İstanbul’dan çıkıp Beykoz üzerinden ormanlara girecek, Polonezköy’ün mis gibi orman yollarından geçecek ve birbirinden güzel yol kenarı tesislerinden geçerek iki çayın birleştiği Ağva’ya varacaksınız. Muhtemelen İstanbul’da böyle yerler de varmış diye düşüneceksiniz. Tamamen doğal bir yol sizi kucaklayacak ve o kıvrılan yolların ucunda altın kum plajına kadar ilerleyeceksiniz. Bu gezi ortalama bir hızla yaklaşık 3 saatte gidilebiliyor. Eğer hızlı gideyim derseniz acele etmeden tadını çıkarın deriz.

Ağva Konaklama Seçenekleri

Ağva’da konaklama seçenekleri olarak birçok alternatif bulunur. Bunların başında çadır ve Karavan için uygun yerler bulunmaktadır. Bu yüzden gençlerin ilgisini de çekmektedir. Doğa aktiviteleri ve trekking için son derece uygun olan bu bölge plajları ve keşif rotalarıyla ilgi çekmektedir. Konaklama tercihiniz neresi olacaksa yerleştikten sonra gezilecek yerleri ziyaret etmeye başlayabilirsiniz.

Ağva’da Gezilecek Yerler

Deniz Feneri, Ağva’da gezilecek yerler arasında ilk sıradadır. Oldukça eski ve kısa bir yapı olan bu fener, Sultan Abdülaziz tarafından yapılmıştır. Gezilecek pek bir yer olmasa da fotoğraf çekimlerinde sıkça görülmektedir.

Çarşı’da bulunan ve alışveriş yapabileceğiniz merkez, Şile bezinden kıyafetlerin bulunduğu tezgahlar, anahtarlık ve hediyelik eşyalar satan dükkanlardan ibarettir. Kendinize deniz için uygun kıyafetler almadıysanız merkezde ihtiyacınız olan birçok ürünü bulabilirsiniz. Aynı zamanda birçok zincir marketin şubesini de bulmanız mümkün olacaktır.Birçok yeri safari turuyla gezebileceğiniz Ağva’da Göksu ve Yeşilçay safari turları düzenleyebilirsiniz. Ağva gezisi birçok açıdan önemli plajları da keşfetmenizi sağlayacak. Bunların başında yeşil her tonunu görebileceğiniz Kilimli Koyu plajı bulunuyor. Ücretli olan bu plajlar yaz aylarında oldukça kalabalık hale geliyor. Hacıllı Şelalesi ve koyunda bulunan birçok gezi alanı da keşfedilebilir.

Ağva’da Ne Yenir?

Dere kenarında bulunan birçok restoranda her istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz. Aynı zamanda deniz ürünlerini tüketmeniz için de farklı balık restoranlarını bulabilirsiniz. Yiyecek içecek olarak kahvaltı seçmek istediğinizde serpme köy kahvaltısı seçenekleri ve açık büfe kahvaltılar neredeyse her adı başında bulunmaktadır.

Mangal keyfini yaşayabileceğiniz bu bölgede çok sayıda özel restoran bulunuyor. Şu sıralar yasak olsa da mangal keyfinden vazgeçemeyeler için bu kır lokantaları en iyi seçeneklerden biri oluyor. Ağva’da gezilecek yerler ve diğer hususlar hakkında bilgi alabileceğiniz birçok alternatif bulunuyor. Bir hafta sonu tatilini değerlendirebileceğiniz bu bölgede, çok fazla gezilecek yer olmasa da, doğayla baş başa kalmak ve biraz huzuru zamanlar geçirmek mümkün olabilir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)