GEZİ / SEYAHAT REHBERİ

Karadeniz Kıyısında Sonbahar Tatili İçin Önerilen Rüya Kasabalar!

Karadeniz Bölgesi'nde en güzel tatil yapılabilecek olan dönem olarak gösterilen Eylül ayında mutlaka gezilmesi önerilen yerler bulunuyor. Tarih, kültür ve doğa gezileri için Karadeniz'de sahil kasabaları huzurlu bir tatil imkanı sunuyor. Karadeniz'in rüya gibi sahil kasabaları nerelerdir? Karadeniz'de Eylül ayında gidilip görülmesi gereken yerler nerelerdir?

Karadeniz Bölgesi'nde en güzel tatil yapılabilecek olan dönem olarak gösterilen Eylül ayında mutlaka gezilmesi önerilen yerler bulunuyor. Tarih, kültür ve doğa gezileri için Karadeniz'de sahil kasabaları huzurlu bir tatil imkanı sunuyor. Karadeniz'in rüya gibi sahil kasabaları nerelerdir? Karadeniz'de Eylül ayında gidilip görülmesi gereken yerler nerelerdir?

Türkiye’de yaz mevsimin ardından sonbaharın gelmesiyle tatil seçenekleri de değişmeye başladı. Sonbahar ile beraber denize girilecek tatil beldelerinden daha çok doğa, kültür ve tarih gezileri yapılabilecek alanlar ilgi görüyor. Bunun için de ülkemizde en önemli kaynak Karadeniz Bölgesi’dir.

Karadeniz Bölgesi’nin sahil kasabalarının en güzel olduğu dönemde tatil yapmayı düşünenler için bir gezi araştırması yapıldı. Yazın tatil yapamamış vatandaşlar için sonbahar tatilinde en uygun adres Karadeniz Bölgesi’dir. Peki Karadeniz Bölgesi’nde bu mevsim nerelere gidilmelidir?

ÇAYELİ – RİZE

Rize’nin şirin ilçesi olan Çayeli türkülere konu olacak kadar muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Yaylaları, dereleri,serin havası, yöresel lezzetleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Karadeniz’in en canlı ilçelerinden olan Çayeli tarihi eserleri ve muhteşem bir yeşilliğin tam ortasında kalan bir lezzet durağıdır. Burada kuru fasülye yiyenlerin bu alandaki standartları kesinlikle değişmektedir. Sadece kusu fasülye değil Sonbahar Karadeniz için balık mevsimidir. En taza balıkları Çayeli’nde tatmak mümkündür.

KEFKEN – KERPE – KOCAELİ

Akdeniz’in denizini Karadeniz’de bulmak mümkün mü? Eğer daha önce Kefken’e gitmemişseniz size imkansız gelecektir. Ancak Akdeniz’in denizini Karadeniz’in muhteşem yeşilliğinin tam ortasında bulmak mümkündür. Kasabada kum plajları ve masmavi deniz muhteşem bir tatilin imkanını veriyor. Üstelik İstanbul’a yakın olması sebebi ile hafta sonu için çok kıymetli bir tatil alternatifi oluyor.

GÜZELCEHİSAR – BARTIN

Batı Karadeniz Türkiye’nin en çarpıcı doğal güzellikleri olan yeridir. Adete tüm bölgelerin güzelliğinin sentezi olan bu bölgede Bartın’ın Güzelcehisar’ı görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Güzelcehisar’da el değmemiş koyları da gezebilirsiniz. Huzurun ve sessizliğin adresi olan Güzelcehisar için en doğru tatil mevsimi Eylül ayıdır.Kum plajı ve lav kayalıkları görülmeden Güzelcehisar’dan ayrılınmamalıdır.

KARASU – SAKARYA

Sakarya’nın Karadeniz tarafında yer alan bu şirin ilçe muhteşem bir doğa manzarası vermektedir. Yeşili ile insanı kendinden geçiren Karasu çok uzun sahiliyle de deniz turizmi isteyenlere hitap etmektedir. Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yer olan Karasu’da Acarlar Longozu da bri başla doğa harikasıdır. Kamp yapmak isteyenler için çadır kurulabilecek çok alan bulunan Karasu’da kuş sesleri ile şenlenen Maden Deresi çok yakın mesafededir.

İNEBOLU – KASTAMONU
Mimarisi ve şehir planı açısından adeta kendi kimliği olan İnebolu’yu ziyaret edenler bir başka dünyadaymış gibi huzur doluyorlar. Buram buram tarih kokan dar sokakların sonunda eşsiz bir manzara ulaşıyor olmanın verdiği hazzı dünyanın sayılı tatil bölgelerinde bile bulmak mümkün değildir. Yöresel ürünlerin zenginliği özellikle büyükşehirde yaşayan ve organik beslenmeye özlem duyanlar için çok büyük bir imkandır.

İĞNEADA – KIRKLARELİ

Karadeniz Bölgesi içerisnde yer almaz ama Türkiye’nin Bulgaristan sınırında bulunan sahil kazabası İğneada Karadeniz’in tüm özelliklerini barındırmaktadır. Sahilleri, ormanları, tarihsel ve kültürel detayları ile İğneada huzurlu bir güz tatilinin adreslerinden birisidir.

/center>

PERŞEMBE – ORDU

Doğu Karadeniz’in doğal güzellikleriyle ünlü olan bu ilçesi bir görenin bir daha dönmek istemediği bir yerdir. Sakin bir denize sahip olan Perşembe’de Yason Burnu Yarımadası’nda bulunan plajlar görülmeye değerdir. 1500 metre yükseklikte bulunan Perşembe Yaylası ise insanın ömrüne ömür katan bir güzelliğe sahiptir. Yemyeşil doğanın içerisinde kıvrım kıvrım kıvrılan dereleri kolay kolay bir başka yerde bulmak mümkün değildir.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir