GİB Duyurdu! Varlık Barışı'nda Erken Bildirimde Vergi İndirimi Yapılacak

Gelir İdaresi Başkanlığı dolar ve altını olanlar için Varlık Barışı'nda sürenin uzatıldığını duyurmuştu. Ayrıca erken bildirimde vergi indirimi yapılacağı açıklandı. Başvurular ne zaman bitiyor?

GİB Duyurdu! Varlık Barışı'nda Erken Bildirimde Vergi İndirimi Yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı sosyal medya hesabından geçtiğimiz gün yapılan paylaşım ile Varlık Barışı düzenlemesine ilişkin detaylara yer verildi. Yeni düzenleme ile yurt içi ve yurt dışı varlıkların bildirim ve beyan ile kayıt altına alınması imkanı getirildi. Düzenlemeden yararlanmak isteyenler için son gün 31 Mart 2023 olarak açıklandı. Yurt dışında olan para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil, diğer menkul kıymetler banka ve aracı kurumlara bildirilecek ve 3 ay içerisinde Türkiye'ye getirilecek. Varlıkların değeri üzerinden %3 vergi ödenecek.

ERKEN BİLDİRİME VERGİ İNDİRİMİ DUYURULDU

Yeni Varlık Barışı uygulaması ile erken bildirim yapılması teşvik edilecek. 30 Eylül 2022 tarihine kadar yapılacak bildirimlerde, varlıkların değeri üzerinden %1, 1 Ekim 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında yapılacak bildirimlerde %2, 2 Ocak-31 Mart 2023 tarihleri arasında yapılacak bildirimlerde %3 vergi ödenecek.

varlık barışında vergi indirimi

Yurt dışından getirilen varlıkların banka ve aracı kurumlarda açılacak hesaplarda en az 1 yıl tutulması durumunda bildirimde alınan vergi geri verilecek. Yurt dışındaki varlıkların Türkiye'ye getirilmesi için vergi mükellefi ya da Türk vatandaşı olma şartı bulunmuyor. Uygulamadan herkes yararlanabilecek.

VERGİ İNCELEMESİ YOK

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanlar, söz konusu varlıkları ve taşınmazları vergi dairesine beyan ederek üzerinden %3 vergi ödemesi yapılarak kayıt altına alınacak. Mükellef olmayanlar da banka veya aracı kurumlara yatıracak ve varlıkların değeri üzerinden %3 vergi ödeyecek. Vergi incelemesi yapılmayacak.