Gıda Harcamasında ‘Et, Balık ve Deniz Ürünleri’ İlk Sırada

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı "Hanehalkı Bütçe Araştırması" sonuçlarına göre, Türkiye genelinde geçen yıl en fazla gıda harcamasının, et, balık ve deniz ürünlerinde yapıldığı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı “Hanehalkı Bütçe Araştırması” sonuçlarına ilişkin bülten yayımladı.

Yayımlanan bülten ile geçen yıl gıda harcamalarında en büyük payı et,balık ve deniz ürünleri aldı.

Et ve Balık En Büyük Payı Alıyor

Geçen yıl yapılan Türkiye genelinde toplam tüketim harcamasının yüzde 19,5’ini, gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu. Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı yüzde 20,6 ile et, balık ve deniz ürünleri aldı.

Ekmek ve tahıllar yüzde 18,4, sebzeler yüzde 15, süt, peynir ve yumurta ise yüzde 13,9 oranında paya sahip oldu.

En Düşük Payı Kahve Alıyor

En düşük paya sahip harcama gruplarında, yüzde 2,2 ile diğer gıda ürünleri, kahve, çay ve kakao yüzde 3,1 oranında, alkolsüz içecekler ise yüzde 4 olarak yer aldı.

En düşük gelire sahip yüzde 20’lik gelir dilimindeki hanelerin toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklerin payı yüzde 28,9 olurken, en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik dilimdeki haneler toplam harcamalarının yüzde 14,2’sini gıda ve alkolsüz içeceklere ayırdı.

En düşük gelire sahip yüzde 20’lik gelir dilimindeki hanelerin toplam gıda harcamalarında, ekmek ve tahıllara yüzde 21,4 oranında, sebzelere yüzde 17,2 oranında, et balık ve deniz ürünlerine yüzde 16,9 oranında paya sahip.

En yüksek yüzde 20’lik gelir dilimindeki hanelerde ise toplam gıda harcamalarının yüzde 23,9 et, balık ve deniz ürünlerinden, yüzde 15,5 ekmek ve tahıllardan, yüzde 13,9’u ise süt, peynir ve yumurtadan oluştu.

Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı “Hanehalkı Bütçe Araştırması” sonuçlarına ilişkin yayımladığı bülten ile en fazla gıda harcamalarının et, balık ve deniz ürünlerinde yapıldığı belirtildi.


Katkıda Bulunun