Gıda Sektörüne KOSGEB Desteği Başladı! Gıda Sektörüne 750.000 TL Destek Ödemesi!

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalara 750 bin TL'ye kadar KOSGEB kredisi sağlanacağı duyuruldu. Destek almak isteyenler için yeni dönem başvurularına dair tüm detaylar..

Finans 05.01.2022 - 08:44 05.01.2022 - 08:51 Mustafa Karagöz

KOSGEB, imalat, ihracat ve lojistik sektörüne destek sunmaya devam ediyor. Son olarak meyve, sebze ve benzeri gıda firmaları için yeni bir destek planı oluşturan KOSGEB, geri ödemesiz olarak 750.000 TL’ye kadar nakit destek sağlayacak. Başvuru şartları ve detaylar haberimizin devamında.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB, birçok sektöre özel destekleriyle her daim ön plana çıkmakta. Özellikle AR-GE projelerine büyük destekler sunan KOSGEB, şimdi de meyve ve sebze zayiatını azaltmak adına çalışmalara başladı. Meyve ve sebzelerin taşıma ve aktarım sırasında zayi olmasını engellemek adına hazırlanan bu proje ile beraber soğuk hava ünitesi kullanan firmalara teçhizat kurulumunda destek olunacak.

6 Ay Ödemesiz 36 Ay Vade Seçeneği

KOSGEB, meyve ve sebze zayiatını önlemek adına başlattığı bu projede uygun ödeme planlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Leasing olarak kullandırılacak kredilerde ilk 6 ay ödeme yapılmayacak olup toplam vade 36 ayı bulacak. Ayrıca 10 baz puanlık destek sağlanacak olması da önemli bir avantaj. 

Projeden hallerde meyve ve sebze satışı yapan tüccarlar, komisyoncular ve meyve/sebze sevkiyatı yapan lojistik firmaları yararlanabilecek. Projede 10 baz puanlık finansman maliyeti esas alınırken 750.000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek ödemesi almak mümkün olacak. Başvuru yapmak üzere e-devlet sistemini kullanmak mümkün. E-devlet sistemine web tabanlı bilgisayarlarınızdan ya da mobil uygulamadan giriş yaptıktan sonra arama bölümünü kullanabilirsiniz. 

Doğrudan e-devlet üzerinde yer alan KOSGEB sayfasına ulaşarak ‘’ Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı ‘’ linkine tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada yer alan ‘’Uygulamaya Git’’ sekmesine tıklayın ve ardından başvurunuzla ilgili detayları sisteme girin. Son olarak ‘’Başvur’’ butonuna tıklayın ve başvurunuzu tamamlayın. 

KOSGEB’in Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansal Kiralama Destek Programı’nda teminat eksikliğiniz bulunuyorsa merak etmenize gerek yok. Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğinden yararlanarak teminat eksikliğinizi kolayca giderebilirsiniz. Siz de şartları sağlayan sektörlerden birinde faaliyet gösteriyorsanız mutlaka KOSGEB tarafından sağlanan bu projeden yararlanmalısınız. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@