Gıda Zamları Döviz Kuru Dinlemiyor! BİM, Şok, A101'de Yumurtaya Yeni Zam, 15'li Ve 30'lu Yumurta Kaç TL Oldu?

temel gıda ürünlerinde zam yağmuru dolar kurunda düşüş dinlemiyor. Aralık ayının başında zamlanan yumurtaya şimdi yine zam yapıldı. BİM, ŞOK, A101 yumurta fiyatları ne kadar oldu?

Finans 21.12.2021 - 18:51 21.12.2021 - 18:51 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de temel gıda ürünlerinde zam yağmuru aralıksız devam ediyor. Türk lirasının değer kaybı yaşadığı günlerde vatandaşlar yapılan bu zamlara hakl verebiliyorlardı. Ancak dolar kurunun dibe vurguğu günlerde gıda fiyatlarına gelen zamlar vatandaşların tepkisini çekti. Son zam yapılan temel gıda ürünü ise yumurta oldu. BİM, ŞOK, A101 yumurta fiyatları kaç TL'ye yükseldi. 15'li ve 30'lu yumurta kaç TL'ye çıktı?

YUMURTA FİYATLARI YİNE ZAMLANDI!

Türkiye'de yaygın market zincirleri yumurta fiyatlarına 1 Aralık'ta zam yapmışlardı. Ancak bu zam yeterli görülmeyerek bugün yeni bir zam daha yapıldı. BİM, ŞOK ve A101'den yumurta satın almak isteyenler bugün zamlı fiyatlarla karşılaştılar. Bu zamlar karşısında şaşkına dönen vatandaşlar "dolar kurunda yükselişler olduğunda yapılan zamları anlayabiliyorduk ama kur 5 TL düşmesine rağmen zam yapılması vicdansızlık" değerlendirmesinde bulundular. 

YUMARTA ZAMMININ NEDENİ NE?

Yumurta fiyatlarına gelen zamların nedeni oldukça merak edilen konulardan birisi haline geldi. Bu konuda sektör değerlendirmelerine göre zamların nedeni yumurta üretimininde kullanılan ithalat kaynaklı yemler oluyor. Yem fiyatlarında meydana gelen artışlar ve buna bir de enerji fiyatlarındaki yükselişler eklenince yumurta fiyatlarına ayın ikinci zammı yapılmak zorunda kalındı. Dolar kurunda meydana gelen düşüşlerin henüz üretim maliyetlerine yansımaması nedeniyle bir indirim yapılamadığı da belirtildi. Kurdaki düşük seyirin devam etmesi halinde yumurta fiyatlarının Ocak ayının ortasında düşebileceği değerlendirmesi de yapıldı. 

BİM, ŞOK, A101 YUMURTA FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Yumurta fiyatlarına zam geldi haberlerinin ardından ne kadar zam yapıldığı da merak konusu oldu. BİM, Şok ve A101 rekabet nedeniyle yumurta fiyatlarını aynı tutuyorlar. Bu marketlerde 15'li koli yumurta 21,90 TL'den satılmaya başlandı. Zamdan önce bu fiyat 19,90 TL'ydi. 30'lu yumurta kolisinin fiyatı ise 38,90 TL'ye yükseldi. Bu fiyat da zamdan önce 35,90 TL olarak uygulanıyordu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@