Giresun Dereli'de Yeni İlçe Merkezi Kuruluyor! 619 Konutun 142'si Teslim Edildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun Dereli'deki büyük sel afetinin 1. yıldönümünde bir açıklama yaparak afetzede vatandaşları umutlandıran ifadeler kullandı.

Giresun Dereli'de Yeni İlçe Merkezi Kuruluyor! 619 Konutun 142'si Teslim Edildi!

Geçtiğimiz yıl bugün Giresun'un Dereli ilçesinde çok büyük bir sel meydana gelmiş ve tahribatı da aynı büyüklükte olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yazılı bir açıklama yaparak hem Dereli'nin yeniden imarı hem de yeni sel felaketlerine uğrayan bölgelere dair bilgilendirmede bulundu.

Türkiye'nin son yıllarda doğal afetlerle sık sık karşılaşmaya başladığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Karadeniz Bölgemizde aşırı yağışların neden olduğu sel ve heyelanlardan kaynaklı büyük acılar yaşıyoruz. Tüm bu afetlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi.

SEL FELAKETLERİNDE VATANDAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMADIK

Dereli'de bir yıl önce çok büyük bir sel felaketi meydana geldiğini söyleyen Bakan Murat Kurum, “Türkiye olarak bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. Bir yıl önce Dereli'de büyük bir sel felaketi yaşandı. Bugün ise Rize'de, Artvin'de, Düzce'de, Kastamonu'da, Sinop'ta, Bartın'da sel felaketleri ile karşı karşıya kaldık. Çok canlarımızı kaybettik ve çok da yaralı vatandaşlarımız oldu.

Sel nedeniyle vatandaşlarımızın bir kısmı evlerini ve dükkanlarını kaybettiler. Devletimiz her zaman olduğu gibi Giresun'da tüm kurumlarıyla beraber vatandaşlarımızın yanında pozisyon aldı. Biz sel felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren Giresun'daydık. Aradan geçen bir yıllık süreçte de bir elimiz daima orada oldu.” ifadelerini kullandı.

GİRESUN'DA SELİN İZLERİNİ SİLDİK

Selin izlerini silmek için yoğun bir çalışma yaptıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Vatandaşlarımız ile Giresun'da işbirliği içerisinde olarak Dereli'de, Doğankent'te ve Tirebolu'da selin izlerini sildik. Alt yapıdan üst yapıya kadar Giresun'da ne yapılması gerekiyorsa bunu yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

Giresun'un Dereli ilçesinde yeni bir ilçe merkezi kuruyoruz. Vatandaşlarımız daha güvenli evlerde otursunlar diye en ince ayrıntısına kadar düşünerek planlama yaptık. Afet konutlarımızla, kentsel dönüşüm konutlarımızla artık vatandaşlarımız daha güvenli bir taşam sürebilecekler." şeklinde konuştu.

619 KONUTUN 142'Sİ TESLİM EDİLDİ

Giresun Dereli'deki imar faaliyetleri hakkında bilgi veren Bakan Murat Kurum, “Bu ilçemizde konutlar, dükkanlar, kamu binaları ve yeşil alanlar sıfırdan oluşturuluyor. Burada yapmaya devam ettiğimiz konutlar şehrin mimarisine uygun, mahalle kültürünü yaşatmaya müsahit, yatay mimari esaslı şekilde olacak.

Zarar gören köy evleri de alt katları ahır ve üst katları konut alanı şeklinde inşa ediliyor. Bu çalışmalarda herhangi bir aksamaya mahal vermedik. Giresun'da 619 konut sözü vermiştik. Bu konutların 142'sini teslim ettik. Dereli ve Doğankent'te 224 konut ve 152 dükkan teslimini bu yılın Eylül ayında yapacağız. Kalan konutlar ise yıl sonuna kadar teslime dilmiş olacak.” dedi.

SONRAKİ HABER