Gizli Bir Cennet: Saklıkent Kanyonu ! Nasıl Gidilebilir?

Doğal oluşumlar oldukça ilgi görmektedir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle insanı büyülemektedir. Bu yerlerden biri olan Saklıkent Kanyonu hakkında yazımızda detaylı bilgilendirme yapacağız.

Gizli Bir Cennet: Saklıkent Kanyonu ! Nasıl Gidilebilir?

Saklıkent Kanyonu’nun bulunduğu şehir Muğla’dır. Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Park, Antalya Kaş ile Muğla Seydikemer ilçeleri arasında alanda bulunmaktadır. Saklıkent Kanyonu’nun Fethiye merkeze uzaklığı 47 km’dir. Bu mesafe yaklaşık 50 dakikadır. Kanyon ile Kaş arası 63 km uzaklığındadır. Seydikemer’e ise 21 km mesafede bulunmaktadır.

Saklıkent Kanyonu’nun Tarihçesi Nedir?

Söylentilere göre bölgede bir çoban bulunmaktaymış. Hayvanlarından bazıları kanyon bölgesine girmesi sonucu tesadüfen bu kanyonu keşfetmiştir. Bu yer 1989 yılından beri bilinmektedir.

Saklıkent Kanyonu’nu günümüzden 3 bin yıl öncesinin yaşam izleri tespit edilmiştir. 1995’te yılında Dışişleri Bakanı Erdal İnönü’nü bu kanyonunun adını duyurmuştur. Kanyon, 1996 yılında milli park statüsüne alınmıştır.

Saklıkent Kanyonu’na Nasıl Gidilebilir?

Fethiye Otogarı’nda Fethiye-Saklıkent dolmuşları aracılığıyla 60 dakikada kanyona ulaşılabilirsiniz. Kanyona en yakın bulunan Muğla Dalaman’dır. Havalimanı ve kanyon arasındaki mesafe 89 km’dir. Arabayla bu mesafe 1.5 saat sürmektedir.

Saklıkent Kanyonu’nda Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Saklıkent Kanyonu’nda yapılacak etkinliklerden biri doğal çamur banyosudur. Bu çamurun şifalı olduğu ve cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu banyodan faydalanabilmek için 2 tane çamur havuzu yer alır.

Ayrıca yapabileceğiniz diğer bir aktivite olarak da Rafting yapabilmektir. Bu etkinlik büyük şişme botlar ile gerçekleştirilir. Botun üstüne binip kendinizi Dargaz çayının çılgın sularına bırakıp, heyecanlı zamanlar geçirebilirsiniz.

Egzotik Kanyon Turu, gerçekleştirebileceğiniz etkinliklerden biridir. Bu turda kanyon boyunca bulunan asma köprülerden geçilir. Karşıya geçmek için halatlar kullanılır. Bunu yaparken belinize kadar suya batarsınız. Ayrıca kanyon turu sırasından çamur çukurlarından da geçilmektedir. Bu eğlenceli turlara katılmanızı tavsiye ederiz.

Kanyon’da Zipline denilen bir aktivite de yer almaktadır. Bu aktivite kanyon üstünde gerilmiş halatlar ile gerçekleştirilir. Amaç halatlardan yürüyüp karşıya geçmektir. Yükseklik korkusu olan kişiler pek tercih etmezler. Fakat kask ve güvenlik halatı gibi ekipmanlar ile oldukça güvenli bir etkinliktir. Güvenli bu macerayı yaşamanızı tavsiye ederiz.

Bungee Jumping kanyonda yapılan etkinliklerden biridir. Buna katılabilmek için önceden rezervasyon yapmalısınız.

Buraya kışın gelmek isterseniz kanyonda dağlık bölge bir bölge bulunmaktadır. Dağlık bölgede, yeri ve yükseltisinden dolayı kışın yoğun kar yağışı gerçekleşir. Ayrıca düşük sıcaklıktan kaynaklı olarak kar kalınlığı artmaktadır. Bu nedenler ile kayak yapmaya imkan sağlanmış olur. Antalya’ya en yakın bulunan kayak yeri, Saklıkent Kayak Merkezidir. Saklıkent’te bunun gibi birçok etkinlik alternatifi bulunur.

Saklıkent Kanyonu Özellikleri Nelerdir?

  • Kanyonun uzunluğu yaklaşık olarak 16 km’dir.
    Saklıkent Kanyonu’nun çevresi taş duvarlar ile çevrilmiştir. Bu duvarlar çok yüksektir. Bu yüzden güneş ışınlarını keser.
  • Kanyonunun denizden yüksekliği yaklaşık 1.000 metredir
  • Denizin debisi oldukça yüksektir.
  • Kayaların birbirleri arasındaki uzaklık hemen hemen 2 metredir.
    Saklıkent Kanyonu’nda keşfedilen 16 tane mağara bulunur.
  • Kanyonun içerisinde bulunan suyun bir bölümü kaplıca olarak kullanılmaktadır. Buradaki suyun şifalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çok insan sır şifa için buraya gelip hem gezip hem sağlığına kavuşmaktadır.

Saklıkent Milli Parkı Konaklama İmkanları Nelerdir?

Saklıkent Milli Parkı içerisinde konaklama şansı bulunmaktadır. Ancak etrafında bungalov evler yer almaktadır Bu evlerde konaklamanız mümkündür. Bungalov evlerde doğanın büyüleyici güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Fiyatları ise oldukça uygundur. Ücretler ise 80 -300 TL aralığındadır. Fakat erken rezervasyon sayesinde büyük indirimlerden faydalanabilirsiniz. Saklıkent’te Konaklama olanakları yukarıdaki gibidir.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER