Göçmen İstilası Kiralık Ev Arayanları Vurdu! Hem Kiralar Zamlandı, Hem Boş Ev Kalmadı

İstanbul'da kiralık ev fiyatlarına gelen zamlar yüzde 80 sınırına dayandı. Fahiş zamları vermeyi kabul edenler dahi ev bulamıyor. Peki, neden kiralık ev bulunamıyor, kiralık ev kıtlığı neden oldu?

Emlak Haberleri 05.09.2021 - 14:40 05.09.2021 - 14:44 Gülcan Özer

İstanbul'da kiralık ev bulmak adeta imkansız hale gelirken 2021 senesinin ilk 8 aylık döneminde art arda gelen zamlarla kiralık ev fiyatları ortalama yüzde 50 ile 80 arasında zamlandı. Gelen fahiş zamlara rağmen vatandaş yine de kiralayacak ev bulmakta zorlanıyor. 

İstanbul'un öğrenci semtleri başta olmak üzere pek çok semtte kiralık ev bulmak zorlaşırken vatandaşın tadı iyice kaçtı. Pek çok semtte kiralık ev kıtlığı yaşanırken emlakçılar yaşanan durumu göçmen ve yabancı nüfusunda yaşanan artışa bağladı. 

EMLAKÇILAR AÇIKLADI: NEDEN KİRALIK DAİRE KITLIĞI YAŞANIYOR, KİRALAR NEDEN BU KADAR PAHALI, BU KADAR ZAMLANIYOR?

Milliyet Gazetesi yazarlarından Mert İnan tarafından yapılan haber ile İstanbul'da yaşanan kiralık daire kıtlığı ve kiralara gelen zamlar masaya yatırıldı. Bölgede hizmet veren emlakçılar ile yapılan röportajlarda emlakçılar yaşanan sorunlar hakkındaki görüşlerini dile getirdi. 

Fatih Nişanca Muhtarı Zübeyir Yiğitalp bölgesi yoğun mülteci akınına uğrarken bölgede boş kiralık daire kalmadığı açıklandı. Fatih Nişanca Muhtarı Zübeyir Yiğitalp yapmış olduğu açıklamasında "Karşınızda gördüğümüz bina 11 daireden oluşuyor. Üç dairede Türk aile, sekiz dairede ise yabancılar ikamet ediyor. Yan bina olduğu gibi yabancılardan oluşuyor. Diğer binalarda da durum aynı. Suriyeli, Afgan, Özbek, Türkmen, Iraklılar başı çekse de Ortadoğu ve Afrika'nın her bölgesinden insan buraları mesken tutmuş durumda" diyerek bazı dairelerde 10 kişilik ailelerin yaşadıklarını söyledi. 

kiralık evler neden yoka düştü

BİN 500 LİRALIK DAİRENİN KİRASI 2 BİN 500 LİRAYA FIRLADI! 

1 sene önce bin 500 lira olan dairelerin kiralarının şu anda 2 bin 500 TL olduğu belirtilirken Arap ve Kuzey Afrika ülkelerinden yabancıların yoğun şekilde İstanbul'da ev kiraladıkları, boşalan evlerin anında tutulduğu dile getirildi. 

İstanbul'da kiralık ev bulmanın Milli Piyango'da büyük ikramiyeyi tutturmaktan daha zor bir hale geldiğini belirten emlakçılar boşalan evlerin ise akılalmaz fiyatlara anında kiralandığını dile getirdi. Arapların bir yıllık kirayı peşin olarak ödedikleri, bu nedenle ev sahiplerinin Türk kiracılar yerine Arap kiracıları tercih ettikleri, fiyatların son 8 ayda yüzde 80 oranında artış gösterdiği belirtilerek kiralık evlerin adeta karaborsaya düştüğünü dile getirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@