Golan Tepeleri Nerede, Kimin? Golan Tepeleri Sorunu Nedir?

Dün Amerika Başkanı Trump tarafından yapılan açıklama ile bir kere daha dünya gündemini sarkan Golan Tepeleri nerede, Golan tepeleri sorun ne, Golan tepeleri kimin?

Gündem 22.03.2019 - 11:47 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Dün Amerika Başkanı Trump tarafından yapılan açıklama ile bir kere daha dünya gündemini sarkan Golan Tepeleri nerede, Golan tepeleri sorun ne, Golan tepeleri kimin?

Donald Trump tarafından yapılan Golan tepeleri açıklaması tüm dünyanın gündemine otururken bugünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son derece sert ifadelerle kınandı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği Golan tepeleri nerede, Golan tepeleri kimin ve büyük tartışmalara neden olan Golan tepeleri sorunu ne?Golan Tepeleri Kimin?Golan Tepeleri Suriye'nin toprakları arasında yer alırken 1967 yılında İsrail tarafından işgal edilmiş ve 1981 yılında da yine İsrail tarafından ilhak edilmişti. Yani İsrail'in egemenli altına girdiği duyurulmuştu. 1967 yılında tarihte 6 Gün Savaşı olarak anılan savaş yaşanmış, İsrail Golan tepesini ele geçirmek için Suriye, Ürdün ve Mısır'dan oluşan Arap İttifakı ile savaşarak bölgeyi işgal etmişti. 1981 yılında ise bölgenin İsrail topraklarına katıldığını gösteren ilhak kararı açıklanmıştı. Golan Tepeleri Nerede?Golan Tepeleri İsrail'in kuzeydoğusunde yer alırken Suriye'nin ise güneybatı bölgesinde bulunuyor. 

Golan Tepeleri Sorunu Nedir? Golan Tepeleri Neden Bu Kadar Önemli?Golan Tepeleri sahip olduğu stratejik önem nedeni ile tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. Tepe aynı zamanda zengin bir su kaynağı olması nedeni ile de zaten coğrafya olarak susuzluk sorunu yaşayan bölgede son derece büyük bir öneme sahip.Bölgenin geniş bir arazi üzerinde yer alması ve Golan Tepeleri'nin bu geniş araziyi tam yukarıdan gören bir konuma sahip olması da askeri açıdan bu bölgenin önemini arttırıyor. Golan Tepeleri halen İsrail tarafından işgal altında bulunsa da dünya tarafından İsrail tarafından açıklanan ilhak kararı tanınmıyor. Yani tüm ülkeler Golan Tepeleri'ni Suriye'nin toprağı olarak kabul ediyor. Dün Amerika tarafından açıklanan hakimiyet tanıma kararı bu nedenle büyük önem taşıyor ve tüm dünyada da oldukça geniş bir yankı buldu. İsrail tarafından memnuniyetle karşılanan karar şu anda ülkesindeki iç savaş nedeniyle sorun yaşayan Suriye'nin müdahale edemeyeceği bir karar gibi görünse de İsrail'in bölgedeki hakimiyet gücünü arttırması nedeniyle başta Türkiye olmak üzere tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@