Goldman Sachs Stratejistlerinden Dudak Uçuklatan 2022 Yıl Sonu Altın Tahmini: Sarı Fırtına Efsanesi Geri Dönüyor

En iyi tahminci unvanını elinde bulunduran Goldman Sachs stratejistleri yeni raporunu yayımladı. Yabancıların altın yorumları yükselişi işaret ederken 2022 yıl sonu ons altın tahmini dudak uçuklattı.

Finans 08.02.2022 - 15:20 08.02.2022 - 15:22 Gülcan Özer

Altın fiyatları FED'in şahin faiz mesajları ve enflasyon rakamlarındaki patlama etkisi ile inişli çıkışlı dalgalanma yaşamaya devam ederken "altın fiyatlarında yön ne olur?" sorusuna bir yanıtta Goldman Sachs stratejistleri tarafından verildi. 2021 senesinde yapmış olduğu başarılı tahminler ile en başarılı tahminciler arasında yer almayı başaran Goldman Sachs bu sefer 2022 yıl sonu altın tahmini ile dalgalanma yarattı. 

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından Mart ayı tarafından yeni bir faiz artırımı dalgasının beklendiğine işaret edilen raporda altının daha önce faizlerdeki artış döneminde sergilediği başarılı performansa atıf yapılan raporda 2022 yıl sonu altın fiyatı tahmini de açıklandı. Ons altın 2022 yıl sonu altın tahmini yukarı yönlü oldu. 

2022 YIL SONU ALTIN FİYATI TAHMİNİ: ONS ALTIN YIL SONUNDA KAÇ DOLAR OLUR?

Amerika'da yaşanan ekonomik dalgalanma, ABD başta olmak üzere tüm dünyada piyasaya pompalanan fazla para nedeni ile enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş altın fiyatlarını da etkilemişti. FED'in faiz artırımı söylemleri ve şahin mesajları ile altın fiyatları baskı altına girerken sonrasında gelen enflasyon rakamları ile yönünü yeniden yukarıya çevirmişti. 

goldman sachs altın tahmini

Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda 2022 yıl sonu altın fiyatı tahmini 2 bin 150 dolar olarak ilan edildi. Büyüme rakamlarındaki yavaşlama ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişe atıfta bulunulan raporda ons altın tahmini için daha önce 2 bin dolar olarak açıklanan rakam 2 bin 150 dolara çıkartıldı. 

güncel altın fiyatları 8 şubat

ONS ALTININ, GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI BUGÜN KAÇ TL, NE KADAR?

Altın fiyatları yükselişle başladığı yeni günü dalgalanma ile sonlandırmaya hazırlanıyor. Gram altının alış fiyatı 796,23 TL, satış fiyatı 796,37 TL olarak işlem görürken çeyrek altının fiyatı 1.296 TL ve satış fiyatı ise 1.312 TL oldu. Ons altının fiyatı 1.818,14 dolar ve satış fiyatı ise 1.818.42 dolar oldu. 

altın tahmini 8 şubat

ALTIN FİYATLARINDA YÖN NE OLUR, FED FAİZ ARTTIRIRSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR, DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Altın fiyatlarında yaşanan yükselişin sınırlı kalması ile gözler Mart ayında açıklanacak olan FED faiz kararına çevrildi. Mart ayında FED'in faiz arttırmasına kesin gözü ile bakılırken piyasanın bu faiz artırımını fiyatladığı belirtilirken enflasyon rakamlarına göre altının yön bulacağı belirtiliyor. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, emlak365.com tarafından Goldman Sachs tarafından açıklanan rapor üzerinden bilgiler derlenerek haber hazırlanmış olup, bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@