Goldman Sachs Türkiye enflasyon tahminini açıkladı: Düşmeden önce bu seviyeyi görecek

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı. Analistler, 'düşmeden önce bu zirveyi görecek' dedi.

Finans 18.06.2022 - 10:31 18.06.2022 - 10:31 Büşra Uluşen

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs ayında enflasyon rakamı yıllık bazda yüzde 73,5 olarak kaydedilerek son 24 yılın zirvesine çıktı. Enflasyon Araştırma Grubu ENAG ise verilerin gerçeği yansıtmadığını ve kendi hesaplamalarına göre enflasyonun yüzde 160 olduğunu açıklamıştı. 

Hükümet tarafından enflasyonu düşürmek için farklı adımlar atılsa da enflasyon rakamı her geçen ay yükselmeye ve bu da beraberinde hayat pahalılığını getirmeye başladı. Yüksek enflasyon sorunu yalnızca Türkiye'de değil, dünya genelinde yaşanıyor. Merkez Bankaları ise duruma müdahale edebilmek ve enflasyonu frenleyebilmek adına faiz artırımına gitmeyi tercih ediyor. Türkiye'de ise 2022 yılının ilk ayından bu yana faiz yüzde 14 seviyesinde sahip tutuluyor. 

Goldman Sachs'dan Türkiye için yıl sonu enflasyon tahmini!

Ekonomistlerin genel beklentisi TÜFE'de yeni zirvelerin çok yakın olduğu ve yükselişin uzun süre daha devam edeceği yönünde. ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'de enflasyonun baz etkisi desteği ile yıl sonunda yüzde 60'a düşmeden önce yüzde 80'i görebileceği yönünde tahmin yaptı. Reuters'ın güncel anketinde ise yıl sonu enflasyon tahminlerinin ortalaması yüzde 63,5 çıkmıştı. 

Goldman Sachs tarafından yapılan enflasyon tahmini piyasaları endişeye sürükledi. Hükümetin enflasyonu düşürme amacıyla hayata geçirdiği uygulamalar ile ilerleyen aylarda düşmesi bekleniyordu ancak bankadan gelen tahmin henüz büyük zirvenin görülmediği yönünde. 

Bazı ekonomistler ise enflasyonun düşmek yerine 3 haneli rakamlara çıkacağı ve bunun da Türkiye'yi çok daha büyük bir hayat pahalılığına sürükleyeceğini düşünüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@