Goldman Sachs Yeni Öngörülerini Duyurdu! Türkiye Ekonomisi İçin Çok Kritik Enflasyon Ve Faiz Tahminleri!

Türkiye'de enflasyonun yüzde 36'yı aşmasının ardından dünyaca ünlü banka Goldman Sachs tarafından yeni bir değerlendirme yapıldı. Goldman Sachs, Türkiye için yeni bir enflasyon tahmini açıkladı.

Goldman Sachs Yeni Öngörülerini Duyurdu! Türkiye Ekonomisi İçin Çok Kritik Enflasyon Ve Faiz Tahminleri!

Türkiye'de enflasyon rakamlarının sert bir şekilde yükselmesinin ardından herkes bundan sonra meydana gelebilecek gelişmeleri merak etmeye başladı. 2022 yılında enflasyonun ne şekilde gerçekleşebileceği merak uyandırırken dünyaca ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye için yeni bir değerlendirme raporu yayınladı.

2022 İLK ÇEYREK ENFLASYON TAHMİNİ!

Goldman Sachs müşterilerine bugün gönderilen değerlendirme raporunda, "Mevsim etkisinden arındırılmamış aylık enflasyonun Türkiye'de beklentilerin dışında yüzde 13,6'ya yükselmesiyle yeni bir değerlendirme yapılması gerekmiştir. Türkiye'de enflasyonun 2022'nin birinci çeyreğinde yüzde 40 seviyesini aşacağı ve yılın çok büyük bir bölümünde de bu seviyede kalacağını tahmin ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

POLİTİKA FAİZİ TÜRK LİRASININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ DESTEKLEMİYOR

Goldman Sachs tarafından yayınlanan yeni raporda öne çıkan değerlendirmede, "Türk lirasındaki volatilite dikkate alındığında enflasyon tahminlerinde olağanın dışında bir belirsizlik bulunuyor. Yüksek ve yukarı yönlü bu belirsizlik Türkiye ekonomisinin görünümü etkilemeye devam ediyor. İdari ve kısmi mali önlemlerle desteklenen yüzde 14 seviyesindeki politika faizinin Türk lirasını sürdürülebilir şekilde dengeleyebilme konusunda başarılı olamayacağına yönelik görüşümüzde herhangi bir değişiklik olmamıştır." denildi.

SERT FAİZ ARTIRIMI BEKLENTİSİ

Faiz kararlarına dair de bir öngörü paylaşan Goldman Sachs analistleri raporda, "Yetkililerin Türk lirasına istikrar kazandırmak için seçtikleri olağanın dışındaki politika tercihlerinin devam ettiği görülmektedir. Bu bilgiyi dikkate aldığımızda gerçekleşeceğine dair yüksek bir inancımız olmasa da tahminlerimize göre 2022'nin ikinci çeyreğinde çok sert faiz artırımlarının olması muhtemel olacaktır." tahmininde bulundular.

Dünyaca ünlü saygın bir yatırım bankasından gelen bu değerlendirme ekonomi çevreleri tarafından oldukça önemsendi. Geçtiğimiz günlerde ekonomi yönetiminden önemli kişilerin Ocak ayında eksi enflasyon beklediklerini açıklamalarının ardından enflasyonun yüzde 40'ı aşacağına dair yapılan bu değerlendirme aradaki farkın neden kaynaklandığına dair büyük bir merak oluşturdu.

SONRAKİ HABER