Google'dan 6 Yeni Flaş Özellik ve Güncelleme Açıklaması Geldi!

Android mesajları kullananlar için Google artık, mesajları tercih edilen zaman planlamasında gönderebilmeye izin verecek.

Google'dan 6 Yeni Flaş Özellik ve Güncelleme Açıklaması Geldi!

Android mesajları kullananlar için Google artık, mesajları tercih edilen zaman planlamasında gönderebilmeye izin verecek. Örneğin kişi bir arkadaşına önemli bir şeyi hatırlatmak istediğinde, birinin doğum gününü tam vaktinde kutlamak istediğinde mesajları saat verisi ile düzenleyebilecek. Dikkat çeken diğer bir nokta, Google giriş kimlik bilgilerinin açığa çıkması ve potansiyel anlamda internetin gölgeli alanlarında kimlik bilgilerinin bulunması halinde Google Chorome uyarı verecek.

Kimlik ve Şifre Güvenliği

Kimlik bilgilerini koruma özelliğinin tanıtımı gerçekleştirilirken, güvenliğin ön plana alınacağı belirtildi. Güncellemeyi sağlayan aracın ise şifre kontrolü aracı olarak duyuruldu. Araç, Google’ın çeşitli uygulamalarda çalışan Android genelinde otomatik doldurma özelliği ile depolaması yapılan şifreleri üzerinde etkili olacak. Şifrenin ele geçirilmesi, birinin bilgileri çalması gibi durumlarda önceden sinyal verecek.

Google Haritalarda uygun bir karanlık mod alıyor. Bu kapsamda uygulama ayarlarına girilebiliyor. Ancak şimdi, tema içinden koyunun farklı tonları seçilebilecek ve aynı şekilde parlaklık değerleri de artık daha detaylı olarak ayarlanacak. Diğer bir yenilik ise görme engelliler için geliyor.

TalckBack Yenileniyor! Kilitsiz Kullanım Geliyor!

Android, görme engelli kişiler için bir erişebilirlik niteliği olarak belirtilen TalkBack’te iyileştirme yoluna gitti. Güncelleme ile daha fazla sezgisel hareketler ile çalışma şekli, birleşik bir menü tipi ve yeni dokunma kontrol menüsü gelecek.

Google, telefona dokunmadan veya kilit açmadan Asistanı kullanmayı da yeni güncellemeler ile daha kolay hale getiriyor. Cihazlar artık işlemleri onaylamak için kolay okunabilen kartlar gösterilecek.

Artık cihazın kilidi açılmadan kısa mesaj gönderebilme ve arama yapabilme gibi daha kişisel ve pratik detaylara yer veriliyor. Yapılan açıklamada daha önceden bu işlerin yapılabilmesi için eğer kulaklık kullanılmıyor ise kilit açmak gerektiği, ancak yenilik ile kulaklıklı kullanın iyi aynı modda genel bir kullanım yapılacağı belirtildi. Son olarak ise oyunlar ile ilgili geniş seçenekli kısa yolları cihaza ekleme yeniliği geliyor.

SONRAKİ HABER