GoPro Bekleneni Veremedi

GoPro, aksiyon kamerası denilince akla ilk gelen isimlerdendir. GoPro 2017 satışlarında istediği başarıyı yakalayamadı. Satış rakamlarındaki düşüş yüzünden gelecekle ilgili belirsizlikler de arttı.

GoPro Bekleneni Veremedi

GoPro, aksiyon kamerası denilince akla ilk gelen isimlerdendir. GoPro 2017 satışlarında istediği başarıyı yakalayamadı. Satış rakamlarındaki düşüş yüzünden gelecekle ilgili belirsizlikler de arttı.

GoPro Bekleneni Veremedi - Resim 1

Aksiyon kamerası denilince bir çok kişinin ilk aklına gelen GoPro, 2017 satış hedeflerinde istediği başarıyı yakalayamadı. Bunun bir göstergesi yılbaşı satışlarınında hedeflenen rakamın yakalanaması ve 2017 yılının son çeyreğinde GoPro'nun zarar açıklamasıdır. GoPro'nun 2017 senesinin son çeyreğindeki satışlarında yüzde 37'lik bir düşüş olmuştur. Bu orandaki düşüş ise kazancını 470 milyon dolardan 340 milyon dolara düşürmüştür. Rakamsal olarak bu kazanç düşüşlüğü GoPro için iyi bir durum göstermemektedir.

GoPro'nun satış rakamlarındaki düşüş sadece aksiyon kamerası ve Drone cihazındaki rakiplerinin olmasına bağlıdır. GoPro firmasının ürettiği, amiral ürünler olan Karma Drone cihazı ve aksiyon kamerası Hero5'in satış rakamlarının iyi gitmemesi de rakip firmaların bulunmasına bağlıdır. GoPro'nun aksiyon kamerası piyasındaki rakipleri ise klasik fotograf makinesi şirketleri olan Olympus, Nikon ve Canon, aynı zamanda elektronik endüstrisinin devleri Samsung, Panasonic, ve Sony'dir. GoPro'nun aksiyon kamerasındaki rakipleri her ne kadar güçlü olsa da, Drone cihazı tarafında durum çok daha zorlu görülmektedir. GoPro'nun satışlarındaki yüzde 37'lik bir düşüş firmanın geleceğini belirsizleştiriyor.

GoPro Satışlarında Düşüş Olsa da Lider


GoPro'nun her ne kadar satışlarında düşüş yaşansa da, dünya geneline bakılınca aksiyon kamera pazarında lider konumdadır. GoPro, aksiyon kamerası pazarında Avrupa'da yüzde 44, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise yüzde 80 ünite hacmine sahiptir. 2016 senesinde GoPro firmasının toplam kaybı 400 milyon dolardır. Firma yaşanan bu kazanç kaybından sonra bir takım önlemler almıştı.

GoPro 2017 yılında, 2017'nın ikinci çeyreğinde, 2016 ikinci çeyreğine göre %34'lük bir artış yakayalarak, 297 milyon dolarlık bir kazanç sağlamıştı. GoPro'nun 2017 ikinci çeyreğindeki kazancı, 2014 ve 2015 senelerinde göre pek iyi olmasa da, kazanç kaybını 30 milyon dolar düşürdü. Bu düşüşün sebebi olarak, geçtiğimiz yıl mart ayında çalışan sayısını azaltması ve firmanın üretim sorunlarını gidermesi gösterilebilir. Özellikle Hero5 Black ürtim sorunlarının giderilmesi ile satış rakamlarını arttırmıştır.
SONRAKİ HABER