Görevini Yerine Getirmeyen Apartman Yöneticisi Nereye, Nasıl Şikayet Edilir?

Apartmanlarda ortak yaşam gereği bazı görevlerin yapılması ve işleyişin devam etmesinin temin edilmesi gerekiyor. Bu noktada en önemli vazifeyi de apartman yöneticileri yapıyor. Peki apartman yöneticileri görevlerini yerine getirmiyorlarsa nereye şikayet edilirler? 

Emlak Haberleri 01.07.2021 - 06:00 01.07.2021 - 06:00 Emlak 365

Apartmanlar insanların ortak yaşamak zorunda oldukları yaşam alanlarıdır. Şehirleşmenin yaygınlaşması ile Türkiye'de en çok kullanılan yaşam alanı haline gelen apartmanlarda yönetim ihtiyacı doğmuştur.

Ortak yaşanan alan olan apartmanların sürdürülebilir bir şekilde işleyişe devam edebilmesi için yönetilmesi gerekmektedir. Örneğin apartmanları ortak kullanım alanlarının temizliğinin yapılması gibi kritik görevler yapılmalıdır ve bu durumun süreklilik haline gelmelidir.

APARTMAN YÖNETİCİLERİ NEREYE, NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Apartmanlardaki yönetim gereksinimi Kat Mülkiyeti Kanunu ile ne şekilde giderilebileceği açık şekilde ifade edilmiştir. Kat malikleri tarafından apartmanlarda apartman yöneticisi seçilir. Ayrıca apartmanlarda yine kat malikleri tarafından apartman yöneticilerinin denetlenmesi için denetçiler seçilmektedir. 

Apartman yöneticileri kat mülkiyeti kanununun kendisine verdiği yetkiler ile apartmanı yönetirler. Apartmanlardaki ortak kullanım alanlarının idaresi yönündeki organizasyonun sorumlusu apartman yöneticisidir. Ayrıca ortak giderler de apartman yöneticisi tarafından yönetilir. 

Apartman yöneticileri zaman zaman kat malikleri ile sorun yaşayabilirler. Hatta kat malikleri apartman yöneticisinin görevini yerine getirmediğini iddia edebilirler. Böyle bir durumda ise apartman yöneticisini kat malikleri şikayet etmek isteyebilirler. Peki apartman yöneticisi nereye ve nasıl şikayet edilir? 

Apartman yöneticisini şikayet etmek isteyen kat malikleri bunu ne şekilde gerçekleştirebileceklerini bilmemektedirler. Apartman yöneticilerini seçmek için oy kullanan kat malikleri yeri geldiğinde yöneticilerden hesap da sorabilirler. 

KAT MALİKLERİ APARTMAN YÖNETİCİLERİNİ DEĞİŞEBİLİR

Apartmanlarda yönetim anlamında bir kriz çıktığında Kat Malikleri Genel Kurulu toplanabilir. Bu genel kurulu toplamak kat maliklerinin ortak kararı veya talebiyle olabilir. Rahatsızlık duyulan apartman yöneticisi yapılacak seçim ile görevden alınabilir. 

DENETÇİLER GÖREVLERİNİ YAPMAZLARSA MAHKEME SÜRECİ BAŞLATILABİLİR

Apartman yönetici eğer şikayet edilmek isteniyorsa bu şikayet önce apartmandaki denetçilere yapılır. Denetçiler bu şikayetleri sonuçlandırmala sorumludurlar. Ancak yine de apartman yöneticisinin gerekli yaptırım ile karşılaşmadığı düşünülürse bu sefer de Sulh Hukuk Mahkemesi'ne kat malikleri tarafından şikayet edilebilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@