Gözardı Eden İşverenler Yandı! Çalışanlar 8 Aylık Maaş Kadar Tazminat Alırsınız

İşe iadeyi ihmal eden işverenler tazminatı ödemesi yapmak zorunda kalabilir. Öyle ki bu tazminatlar toplam 8 aylık maaş tutarına ulaşabilir. İşte işe iade detayları.

Finans 22.10.2021 - 10:44 22.10.2021 - 10:44 Mustafa KARAGÖZ

Çalışanların işlerinden çıkarıldığı bazı durumlarda işverenler haksız olabiliyor. Bu durumda yargı yoluna giden çalışanlara yargıdan işe dönülmesi kararı verilebilir. İşe iadesi konusunda karar çıkarılan işçiler için işlem yapmayan ve çalışanları işe almayan işverenler 8 aylık tazminat ödemek zorunda kalabilirler. 

8 AYLIK TAZMİNAT BİRDEN ÖDENİR

habertürk’ten Ahmet Kıvanç işe iade tazminatlarına dair bir yazı kaleme aldı. Yazısında çalışanların hakları ile işverenlerin zorunlukları hakkında bilgi veren Kıvanç tazminat ödemelerine dair detayları paylaştı.

Öncelikle işe iade davası personel sayısı 30 ve daha fazla olan işyerlerinde işveren tarafından işten çıkarılanlar tarafından açılabilir. Bu dava için 30 günlük başvuru süreci çok önemli. Arabulucuya başvuru yapacak olan çalışanlar daha sonra uzlaşmalık tutanağı hazırlayıp iki hafta içinde dava açabilirler. 

Ne Kadar Tazminat Ödenir?

İşe iade davalarında ne kadar tazminat ödeneceğine dair hesaplama işsiz kalınan süre ve işe iadenin kabul edilmemesi süresine göre hesaplanır. 

İşe iade davasını kazanan işçiye işsiz kaldığı süreye göre 4 aya kadar ücreti ödenir. Bu tazminat ödemelerinin ilk bölümü olurken diğer bölüm çalışan hakkında işe iade kararı verildiği ancak işe iadenin yapılmadığı durumlardır. Eğer işveren işe iadeyi yapmazsa 8 aylık ücret tutarına kadar tazminat ödemeye mahkum edilebilir. 

10 Günlük Süresi Var

Mahkeme çalışanın işe iadesine dair tebliğ yayımlamasından sonra çalışan işverene 10 gün içinde başvuru yapacak ve işe iadesini talep edecek. İşverenler ise bu tebliğ kapsamında 30 günlük süre içinde işe alımlara yanıt verecekler. Eğer işveren mahkeme kararına rağmen bir ay içinde çalışanı işe başlatmaz ise mahkemede belirlenen işe başlatmama tazminatını öder.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@