Gözden Kaçabiliyor! Yüksek Emekli Maaşı Almak İsteyenlere Dilekçe Tarihi Detayı

Yüksek emekli maaşı almak isteyenlerin verecekleri dilekçenin dönemi alacakları maaşın tutarını etkiliyor. Peki dilekçe için hangi dönem daha avantajlı oluyor? İşte detaylar.

Gündem 15.11.2021 - 10:32 15.11.2021 - 10:32 Mustafa KARAGÖZ

Emekli maaşının yüksek olması için yapılması gereken temel özelliklerin yanında emeklilik dilekçesinin verileceği tarih de önemli oluyor. Özelliklerin maaş zam dönemi olan Ocak ve Temmuz dönemlerinde bazı ek avantajlar olabiliyor. 

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN

Yüksek emekli maaşı almak için temel prensip yüksek tutarda SGK primi ödemesi yapılması. Tüm çalışma hayatı boyunca ödenmesi gereken primin dışında ayrıca son 7 yıllık çalışma sürecinde ödenen prim tutarları da oldukça önemli Prim ödemesinin yanında ayrıca son anda yapılabilecek bir adım daha bulunuyor. 

Emeklilik şartlarını sağlayanlar için emeklilik dilekçesinin verileceği tarih önemli oluyor. Kasım Aralık dönemi ile yaz döneminde verilecek olan dilekçeler önemli fırsatlar sunabiliyor. 

Vatan'da yer alan habere göre; Yıl içindeki zamlar, enflasyon ve büyüme verileri de bağlanacak emekli aylığı tutarında etkili oluyor. Ocak, temmuz aylarında yapılan artışlar yıllık güncelleme katsayısından fazla olduğunda Kasım-Aralık ayında dilekçe vermek daha avantajlı.

BAŞVURU FORMU DOLDURURKEN

Emeklilik başvuru formu doldurulurken de dikkat edilecek bazı noktalar var. Başvuru tahsis formunda yer alan bakmakla yükümlü olunan eş ve çocuk sayısı kişilere bağlanacak emeklilik maaş oranını artırır. 

2000 ÖNCESİ DÖNEM NEDEN ÖNEMLİ

31 Aralık 1999 gününe kadar normal koşullarda 5 bin prim günü için göstergeden aylık bağlanacaksa aylık bağlama oranı yüzde 60 uygulanıyor. Bunun dışında ek ödemeler aylık bağlama oranını değiştiriyor. Öyle ki 5 bin prim gününden sonra her tam 240 gün için aylık bağlama oranı yüzde 1 oranında artıyor. Bunun dışında ek olarak ayrıca aylık bağlama oranı; kadın çalışanlar için 50, erkek çalışanlar için de 55 yaşından sonraki her tam yaş için yine yüzde 1 oranında yükseliyordu. Yeni emeklilerde ise aylık bağlama oranı daha düşük.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@