Gözler Kabine Toplantısında! Tam Kapanma Kararı Alınacak Mı, Bayramda Hangi Kısıtlamalar Olacak?

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında kritik kararların alınacağı kabine toplantısı hakkında önemli bilgiler geldi. Tam kapanma olacak mı, bayramda hangi kısıtlama kararları uygulanacak?

Gözler Kabine Toplantısında! Tam Kapanma Kararı Alınacak Mı, Bayramda Hangi Kısıtlamalar Olacak?

Koronavirüs salgını hakkında kritik gelişmeler olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her ne kadar vaka sayısı artış hızında azalma olduğunu söylese de her gün 300'ün üzerinde vatandaş koronavirüs nedeniyle hayatlarını kaybetmeye devam ediyorlar. Koronavirüs salgını karşısında uygulanacak yeni tedbirlerin kararları için gözler kabine toplantısına çevrildi. Baine toplantısı ne zaman yapılacak ve hangi kararlar alınacak?

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPIALCAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılacak olan kabine toplantısı 26 Nisan Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Saat 15:00'da başlayacağı açıklanan kabine toplantısında yeni koronavirüs tedbirleri görüşülecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kabine üyelerine koronavirüs salgınındaki son duruma dair bir sunum yapması ve ardından Bilim Kurulu'nun yeni önerilerini aktarması bekleniyor.

BAYRAMDA TAM KAPANMA OLACAK MI?

Son yapılan kabine toplantısında kısmi kapanma kararı çıkmış ve bu karar da uygulanmıştı. Yarın yapılacak kabine toplantısında devreye sokulan tedbirlerin sonuçları analiz edilecek. Şimdilik elde edilen bulgulara göre 15 günlük süreçte vaka sayılarında azalma oldu ama ağır hasta ile vefatların sayıları arttı. Bundan dolayı kabine toplantısında ek tedbirler gündeme alınarak görüşülecek.Bu tedbirler arasında seyahat kısıtlaması ve sokağa çıkma yasağı bulunuyor.

BAYRAMDA HANGİ KISITLAMALAR OLACAK?

Ramazan Bayramı'nda uygulamaya sokulacak kısıtlama tedbirleri de kabine toplantısında masaya yatırılacak. Öncelikle bayramın tamamında sokağa çıkma yasağı olacak. Toplu bayramlaşma, akraba ziyaretleri gibi konularda da kısıtlama uygulanacak. Bu şekilde Ramazan sonrasında normal bir sürece başlanılması hedefleniyor. Vaka sayılarında azalmalar meydana gelmesi durumunda Ramazan ayı sonrasında normalleşme adımları ardı ardına atılacak.

KABİNE TOPLANTISI KARARLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Her kabine toplantısının ardından yapıldığı gibi bu kabine toplantısının ardından da alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuna duyuracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan 26 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 19 sularında kabine toplantısı kararlarını millete sesleniş konuşması ile duyurması bekleniyor.