Gözler O Tarihte! Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak, Faizler Düşecek Mi?

Piyasalar için oldukça önemli olan Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak merak konusu oldu. Faiz kararının açıklanacağı tarih verildi. Merkez Bankası faiz artıracak mı?

Finans 05.04.2022 - 11:38 05.04.2022 - 11:38 Büşra Uluşen

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 4 Nisan Pazartesi günü Mart ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Bu açıklama sonrasında Merkez Bankası'nın Nisan ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak merak konusu oldu. Vatandaşlar Merkez Bankası'nın faiz artırımı ya da faiz indirimi yapacağına yönelik açıklamaları yakından takip ediyor.

MERKEZ BANKASI NİSAN AYI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası her ay belirli tarihlerde faiz kararını kamuoyuna duyuruyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında 14 Nisan 2022 Perşembe günü toplanacak. 

Piyasaları önemli ölçüde etkileyecek faiz kararı 14 Nisan 2022 Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak. Yılın dördüncü faiz kararının ne olacağı konusunda ise merak sürüyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRACAK MI?

Merkez Bankası'nın Mart ayı toplantısında faizin sabit tutulması yönünde karar alınmıştı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın sürdürülebilmesi için atılan adımlarla beraber, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kaldırılmasıyla dezenflasyonist bir sürecin başlayacağı söylenmişti. 

Açıklamada, yüzde 5 hedefine ulaşıncaya dek eldeki tüm araçların liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıklar kullanılmaya devam edileceği, ülke risk primlerindeki düşü, ters para ikamesinin, finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi gibi nedenlerin finansal istikrarı olumlu etkileyeceği belirtildi. 

Merkez Bankası'nın Nisan ayı için faiz kararı 14 Nisan günü belli olacak. Banka, geçtiğimiz iki ay faizi sabit tutma kararı almıştı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@