Gram Altın 27 Günde 1000 TL Mi Olacak? Uzmanı Dolar ve ONS Fiyatlarıyla Açıkladı

Gram altın 1000 TL mi olacak? Uzmanlar aralık başında altın alımına ilişkin ne düşünüyor? Bu fiyattan altın alınır, satılır mı? Altın fiyatlarının ay sonu ve yılsonu geleceğine ilişkin son analizler.

Finans 03.12.2021 - 17:36 03.12.2021 - 17:37 Mustafa Karagöz

Son günlerde tıpkı Dolar ve Euro gibi artış gösteren altın, yatırımcıların iştahını kabarttı. 780 TL seviyelerine kadar çıkan altın için yatırım kararı alacaklar yıl sonu altın tahminlerini dikkatle gözlemekte. Peki, gram altın ne kadar oldu? Yıl sonu altın tahmini ne? Şimdi altın almak mantıklı mı? Bu soruların yanıtını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Gram altın fiyatı, Dolar kurundaki artışla beraber 780 TL seviyesine kadar çıkmıştı. Merkez Bankası’ndan döviz kurları ve faiz kararlarına ilişkin yapılan açıklamalarla beraber altın fiyatları da düşüşe geçti. En önemlisi de ONS fiyatının henüz altının mevcut fiyatına paralel olmaması. Uzmanlar, ONS fiyatında yaşanacak artışla beraber altın fiyatlarının ciddi oranda yükseleceğini ve yıl sonu itibarı ile 850 TL barajının aşılacağını dile getiriyor. Haber içeriğimizde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olmayıp yalnızca uzmanların görüşlerinden ibarettir. 

Altın Yıl Sonunda 1.000 TL mi Olacak?

Gram altın fiyatının 780 TL’yi bulması ile beraber piyasalarda altın gramının 1.000 TL’ye yükseleceği ciddi manada konuşulmaya başlandı. Birçok altın yatırım uzmanı bu durumun spekülatif olduğu konusunda hemfikir.

altın aralık 2021

1.000 TL’nin tamamen psikolojik bir eşik olduğunu dile getiren uzmanlar, altına yatırım yapacakları da uyardı. 1 Aralık 2021 tarihi itibarı ile birkaç kez düşen ve tekrar 770 TL seviyelerine tutunan altın için sürekli alış satış yapanlar, kur farkından iyi düzeyde gelir elde etti. Uzmanlar, uzun vadeli bir yatırımın şu an için risk teşkil edeceğini; fakat gün içerisindeki alış pozisyonlarının kısa vadede önemli kâr sağlayacağını ifade ediyor.

Yıl sonunda altın fiyatının gram altın için 850 TL olacağı konuşuluyor. Bu da altının şu anki fiyatına göre yatırım yapmanın mantıklı olacağını göstermekte. Özellikle ONS fiyatında yaşanacak küçük çaplı kıpırdamaların bile altın fiyatını önemli ölçüde artırabileceği tahmin edilmekte. Uzmanların görüşüne göre yıl sonu gelmeden altının gram fiyatı 850 TL’yi bulacak. Yine de Merkez Bankası’ndan yapılacak açıklamaların altın fiyatlarında belirleyici olacağı aşikâr. 

altın 2 aralık 2021

1.241 TL seviyesini gören çeyrek altının yıl sonuna kadar 1.250 TL barajını her türlü aşacağını düşünen yatırım uzmanları, çeyrek altına yapılacak yatırımın da doğru olacağı kanaatinde. Gün içerisinde sürekli bir artış ve azalışın yaşanması, bankalar üzerinden yapılan alım ve satımları daha kârlı kılmakta. Bu sebeple çeyrek altın almak yerine bankalar üzerinden yapılacak alım ve satımların daha avantajlı olacağı dile getiriliyor.

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarında ilişkin yorumlar haber amacıyla paylaşılmış olup yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@