Gram Altın Biriktirenlerin Beklediği Açıklama! Ünlü Dolar Tahmincisi 1050 TL'ye Çıkacağı Zamanı Açıkladı

Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutmasının ardından altın fiyatları ile ilgili yeni analiz geldi. Necmettin Batırel altın fiyatlarının 1050 TL bandını aşabileceğini söyledi.

Finans 21.01.2022 - 12:52 21.01.2022 - 12:52 Mustafa Karagöz

Merkez Bankası'nın dolar kuru ve gram altın fiyatları için merakla beklenen faiz kararında bu defa sürpriz çıkmadı. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi faiz indirimi kararı gelir mi? sorusu piyasalarda uzun süre konuşululmuştu. Ancak TCMB Ocak 2022 döneminde faiz oranlarını yüzde 14.00 bandında tutmaya karar verdi. Merkez Bankası'nın kararı sonrası ise dolar kurunda çok sert bir değişim gözlemlenmedi. Gram altın ve çeyrek altın fiyatları ise bir miktar geri çekilme ile karara karşı ilk tepkilerini gösterdiler. 

MERKEZ BANKASI KARASI SONRASI GRAM ALTIN FİYATLARI NE OLACAK?

Sabit faiz kararının alınmasının ardından gözler yeniden altın fiyatlarına çevrildi. 1000 TL bandından geri dönem gram altın fiyatları yaklaşık bir aylık süreçte 800 TL bandı altında yer alıyor. Güncel olarak 790 TL bandında bulunan gram altın önümüzdeki günlerde ilan edilen Avrupa Merkez Bankası ve FED faiz kararlarını bekleyecek. Kritik süreç devam ederken ise Türkiye Gazetesi Yazarı Necmettin Batırel'den altın yorumu geldi. 

Gram Altın Biriktirenlerin Beklediği Açıklama! Ünlü Dolar Tahmincisi 1050 TL'ye Çıkacağı Zamanı Açıkladı1 (2)

FED FAİZ KARARIN SÜRPRZİ Mİ GELECEK? ALTIN YATIRIMCISI DİKKAT

25 Ocak ve 26 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılar sonrası açıklanacak olan FED Faiz Kararına ilişkin Necmettin Batırel görüşlerini açıkladı. BBN Türk kanalına çıkan ve ekonomi gündemini değerlendiren Batırel, FED kararı hakkında ""ABD Merkez Bankası Başkanı Powell güven vermiyor. 26 Ocak’ta faizleri artıracak. Faizi artırmak en son çare olacak bir yoldur. Faiz yüksek olursa maliyetler artar. Çin Merkez Bankası faizleri düşürdü. Bizle alay ediyorlardı ne oldu? Hadi onlarla dalga geçin" ifadelerine yer verdi. 

Gram Altın Biriktirenlerin Beklediği Açıklama! Ünlü Dolar Tahmincisi 1050 TL'ye Çıkacağı Zamanı Açıkladı1 (1)

GRAM ALTIN 1050 TL'Yİ GÖRECEK İDDİASI

Gram altın fiyatlarının bu dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini, FED kararı üzerinden değerlendiren Batırel ABD tahvillerine yönelik kararın ons altın fiyatlarında etkili olacağını söyledi. ABD'nin tahvilleri elden çıkardığını ifade eden Batırel tahvillerin elden çıkarılmasından dolayı altının bu durumdan negatif anlamda etkilendiğini söyledi. Altının enflasyona karşı koruma özelliği var diyen Türkiye Gazetesi Ekonomi Yazarı böyle bir savaş ortaya çıması durumunda ons altının 2200-2400 dolara yükselebileceğini ifade etti. 

Açıklamalarının devamında altın yatırımcılarına uyarıda bulunan Batırel ". Altıncıların şu an beklemeleri lazım. Düşük fiyattan alım yapılabilir. İleriki süreçte altının gramı 1050 lirayı görüp aşabilir. O yüzden beklemelerini tavsiye ediyorum. Sabretsinler" ifadelerini kullandı. 

EDİTÖR NOTU: Altın, Dolar ve Para Piyasalarına ilişkin değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@