Gram Altın Uzmanının Tahmini 1080 Liradan Alanları Havaya Uçuracak! FED Faizleriyle 1450 Lira Olacak

İslam Memiş gram altın yorumu yaptı. FED faiz kararı, ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası altın fiyatlarının ne olacağını değerlendiren Memiş, gram altın için 1450 TL tahmininde bulundu.

Gram Altın Uzmanının Tahmini 1080 Liradan Alanları Havaya Uçuracak! FED Faizleriyle 1450 Lira Olacak

ABD'de tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Ekonomistlerin beklentisinin çok altında kalan verilerde 199 bin kişinin istihdamda yer aldığı açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi ise 422 bin seviyesindeydi. FED faiz kararı öncesi beklenen bu verilerin ardından gözler altın fiyatlarına çevrildi. Ons altın hareketi ve gram altına etkisini merak edenler için ise İslam Memiş açıklamada bulundu.

İSLAM MEMİŞ'TEN GRAM ALTIN AÇIKLAMASI

Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş dolar ve dolar sonrası altın fiyatlarına dair yeni beklentilerini açıkladı. TGRT Haber'e çıkan İslam Memiş dolar kuru için 14 TL seviyesinin aşılabileceğini söyledi. Dolar kurunun yükselmesinde 13.80 TL noktasının kritik olduğunu ifade eden Memiş bu seviyeden sonra 14 ile 14.50 TL seviyesine doğru bir yükselme olabileceğini söyledi.

islam-memiş-dolar-yorumu-7-ocak-2

Dolar 13 TL'nin Altına Düşebilir

Dolar kurunnda yatırımcıların hareketlerini yorumlayan para piyasaları uzmanı, yatırımcıların dolar kurunun 13.80 TL seviyesi üzerinde bozdurma eğilimine girdiklerini, 13 TL altında ise alımların arttığını söyledi.

Alım satım hareketleri kapsamında doların nasıl bir yön bulacağına ilişkin ise İslam Memiş "Kısa vadede önümüzdeki 3 hafta boyunca, için dolar kurunda 12,60 TL'ye kadar bir gerileme bekliyorum. Bunun nedeni; hükümetin yeni programlar açıklamasını bekliyorum. Kur korumalı hesaplara ciddi anlamda geçiş söz konusu" diye konuştu.

islam-memiş-dolar-yorumu-7-ocak

Memiş tahminlerini ise yatırımcıların 13.80 TL'de satış, 13 TL altında alış eğilimi göstermesine bağladı.

BU TAHMİN ALTINI OLANLARI ÇOK SEVİNDİRECEK

Dolar kuru hareketlerine bağlı olarak değer kazanan gram altın için de beklentilerini yenileyen Piyasa Uzmanı İslam Memiş 1450 TL hedefini açıkladı.

Ons altının kısa vadeli değerlenmesinde 1790 ile 1835 Dolar seviyelerinin görüldüğü hatırlatılarak bu bantın sıkışık olduğu ve ons altının FED Faiz Toplantı gününe kadar bu bant aralığında kalacağı tahmin edildi. Kısa süre önce açıklanan ABD tarım dışı istihdam verileri ile bazı hareketlenmeler olabileceğini de söyleyen İslam Memiş kısa vadede tepki yükselişi yaşanacağını daha sonra bulunduğu seviyeye döneceğini tahmin etti.

islam-memiş-altın-yorumu-7-ocak-2

Ons Altında Uzun Vadeli Hedef

İslam Memiş altın fiyatlarına ilişkin yorumunun devamında; ons altının uzun vadeli ilk hedefinin 1835 dolar bandını aşmak olduğunu söyledi.

"1450 TL'Yİ GÖRECEK"

Ons altın yanında gram altının yıl içinde nasıl bir performans sergileyeceğine dair de görüşlerini açıklayan Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, elinde altını olanları sevindirecek tahmini açıkladı.

Memiş uzun vadeli yatırımlarda gram altın için şu ifadeleri kullandı. "Uzun vadeli bakacak olursak, gram altın fiyatlarında 1450 TL'ye kadar yıl boyunca yükseliş yaşanacağını düşünüyorum. 2021 yılında enflasyonunu fiyatlamamış bir Ons altın var karşımızda. Yaz aylarında dolar kurunda FED etkili yükselişler de görebiliriz Bu da gram altın fiyatlarında 1450 TL seviyesini işaret ediyor. Yıl sonuna kadar direnç seviyesi olarak 1450 TL'yi takip edeceğim."

islam-memiş-altın-yorumu-7-ocak

ALTIN İÇİN ALIM SEVİYESİNİ DE AÇIKLADI

Gram altın almayı planlayanlar için hangi seviyelerin alım fırsatı olduğuna ilişkin de görüşlerini açıklayan Memiş 800 TL üzerinde alım yapılmasını önermiyorum diyerek "Genelde 750 veya 720 seviyelerinden alım yapılabileceğini öneriyorum. " dedi.

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarına ilişkin yapılan değerlendirmeler, yorumlar haber amacıyla paylaşılmıştır. Yatırım Tavsiyesi İçermez.

SONRAKİ HABER