Gram altının zirve tarihini duyan altınını saklıyor! Rekor için geri sayım: Uzmanlar 6 ay sonra altın ne olur açıkladı

Altın fiyatları pik yapmışken uzmanlar yeni yorumlarını açıkladı. Gram altın için zirve tarihi veren uzmanlar, 6 ay sonra altın ne olacak duyurdu. İşte altının 6 aylık kaderi!

Finans 22.05.2022 - 20:27 22.05.2022 - 20:27 Büşra Uluşen

Fed'in faiz artırım kararından önce düşmeye başlayan ve 890 liraya kadar inen gram altın, faiz kararından sonra da bir süre düşüşünü sürdürdü. Bilanço küçültme takvimi, tüm emtialarda da fiyat düşüşünü meydana getirdi. Ancak dolar kurunun yükselmesiyle ons altın üzerinde oluşan baskı, beşinci haftanın sonunda yükselişe geçirdi. Yalnızca bir hafta önce 900 liradan işlem gören gram altın, bu haftanın kapanışını 945 lira ile yaptı.

Merkez Bankaları frene bastı, altın zirve yaptı!

Finans analistleri, jeopolitik risklerin ve sürekli enflasyonun aşağı yönlülüğünü koruduğunu gördüklerini ve altının önümüzdeki 6 ay içerisinde 1.900 dolar / ons seviyesinden desteklenmesi gerektiğini ifade etti. 

altın2-9

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Fed'in altın baskılama politikasının etkisini göstermeye başladığını söyleyerek, dolar kurunda yıl sonuna kadar çok büyük ataklar olacağını ve bunun da altın fiyatlarını etkileyeceğini belirtti. ABD Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar 3 kez daha faiz artırımına gideceğini belirterek, piyasalardaki belirsizlik sebebiyle altının eski forsunu kaybedeceğini ve yerine değerli paraların revaçta olacağını ifade etti. 

altın grafik-2

İslam Memiş, önümüzdeki aylara yönelik öngörüsünü de paylaşarak, Fed'in bir sonraki faiz kararı sonrasında küresel piyasalarda Haziran ayında dolar varlıklarının gerileyeceğini, borsa, emtia, ons ve kriptoların yükseleceğini yani Mayıs ayının tam tersi bir senaryo ile karşı karşıya kalınacağını bildirdi. 

Altın dolar şahlanıyor, TL ölüyor: Tuna Kaya'dan altın yorumu!

Son haftadaki altın fiyatlarını değerlendiren Piyasa Uzmanı Tuna Kaya, gram altın için tahminlerini güncelledi. Sosyal medya hesabından yorumlarını paylaşan Kaya, altın fiyatlarındaki direnç seviyesini işaret ederek, gram altının iki tane bacağının olduğunu, bunlardan birinin ons diğerinin ise dolar/TL olduğunu belirtti. Gram altında 924 seviyesinin aşıldığını ve düşüş trendinin artık sonlandığını aktaran Kaya, gram altında sıradaki seviyenin 968 TL olduğunu belirtti. 

altın1-2

Gram altında 968 TL seviyesinin ardından sıradakinin 988 TL olduğunu belirterek, altının 940 TL bandında istikrarını sürdürdüğünde 1000 liraya kadar çeşitli denemeler yapacağını belirtti. Ancak böyle bir durumun aksi yaşanır ve istikrarını sürdüremez ise, 924 lira seviyesine doğru bir geri çekilme kaçınılmaz olacak. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@