GSS Borcu Olanlar 30 Kasım Son! Hepsini Tek Kalemde Sildirebilirsiniz

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar için yapılandırma süreci devam ediyor. Borcu olanlar 30 Kasım'a kadar başvuru yaparlarsa borçlarını sildirebilecekler.

Gündem 04.09.2021 - 15:48 04.09.2021 - 15:48 Mustafa KARAGÖZ

Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında düzenleme içerisinde yer alan borçlardan bir tanesi de Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları olmuştu. GSS prim borcu olan vatandaşlar gelir testi ile borçlarını sildirebilirler. 

GSS BORÇLARININ TAMAMINI SİLDİREBİLİRSİNİZ

Milyonlarca vatandaşın sağlık harcamalarının finansmanını sağlayan genel sağlık sigortası ve prim borcu olanlara yapılandırma fırsatı devam ediyor. Sigortası olmayanlar, çalışmalar için sağlanan GSS primi ücretsiz sağlık hizmeti alınmasını sağlıyor. Ancak geçmiş dönemde borcu olanlar ise borçlarını ya ödeyecekler yada sildirecekler.

GSS prim borcu olanlar için halen devam eden yapılandırma kapsamında gelir testi yaptırmak mümkün. Gelir testi sonucuna göre ise borçlar silinebilecek. Eğer borçlular gelir testine başvuru yaparlarsa ve hane içindeki gelirinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğu tespti edilirse borçlar silinir. Bu vatandaşların primleri ise devlet tarafından ödenir. 

GSS prim borcu olup hane geliri yüksek olanlar için ise yapılandırma fırsatı bulunuyor. 

Borcu olanlar borçklarını peşin bir şekilde ödemek isterlerse borçlarının gecikme faizinin yüzde 90'ı silinecek. Ancak borçlarını peşin ödeyemeyecek durumda olanlar için ise taksit seçeneği sunulacak. Taksitli ödeme planı ile borçlular borçlarını ay ay kapatabilecekler. 

GSS prim borcu olanlar için yapılandırma başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden otomatik tamamlandı. Borcu olanlar e-Devlet sistemine giriş yaparak hem güncel borç ödemelerine dair detayları görüntüleyebilirler hemde yeni yapılandırma ayrıntılarını inceleyebilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@