GSS Prim Borcu Olanlar 2020'de Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilecek Mi?

GSS prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden faydalanması adına yürürlükte olan geçici düzenleme 31 Aralık itibariyle sona erdi.

GÜNDEM 02.01.2020 - 15:47 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

GSS prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden faydalanması adına yürürlükte olan geçici düzenleme 31 Aralık itibariyle sona erdi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, GSS prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri adına süre uzatılsın talebi geldi.

2019 yılının Ocak ayında hükümet tarafından alınan bir karar doğrultusunda GSS prim borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları adına bir düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre; vatandaşlar yılsonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdi. 2019 yılbaşında alınan karar 2019 yılsonunda ise sona erdi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken 2020 yılı itibariyle sona eren uygulama hakkında açıklamalarda bulundu, önerilerini dile getirdi. GSS PRİM BORCU OLANLAR SAĞLIK HİZMETİNDEN FAYDALANSINTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama yaparak GSS prim borcu olan vatandaşlar için taleplerini dile getirdi. Yazılı açıklamasında genel sağlık sigortası prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlar ile yakınlarının genel sağlık sigortasından (GSS) yararlanmaya devam etmesi talep etti.Bu kapsamda halen uygulamada düzenleme esaslarını hatrılatan Bendevi Palandöken konuşmasının devamında iki veya daha fazla ay için prim borcu olan Bağkur'lu vatandaşların 31 Aralık itibariyle sağlık hizmetlerinden faydalanamadığını ifade eden TESK Başkanı Palandöken bu sürenin uzatılmasını şu sözlerle dile getirdi. 'Herkes Sağlık Hizmetinden Faydalanmalıdır'"Sağlık güvencesi olmayan ve sağlık primi borcunu zamanında ödeyemeyen herkesin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için verilen süre yeniden uzatılmalıdır. Sağlık primini ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon genel sağlık sigortalılar ile Bağ-Kur'lu vatandaşımızın uğrayacağı mağduriyetin önüne geçilmesi için yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar uygulama ertelenmeli ve sosyal devlet ilkesine uygun olarak herkes sağlık hizmetinden faydalanmalıdır."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@