GSS Prim Borcu Olanlar Faizsiz İndirimli Ödeme Fırsatında Son Günler

GSS prim borcu olan vatandaşlar için başlatılan otomatik yapılandırma hakkı 31 Aralık tarihine kadar ödeme yapılmaması durumunda sona erecek. Sunulan fırsatlar ve GSS prim ödeme işlemleri haberimizde

Finans 30.12.2021 - 10:45 30.12.2021 - 10:45 Mustafa Karagöz

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşlar için ödeme süreci sona eriyor. 2021 yılının Nisan ayından önceki döneme ait ödenmemiş GSS prim borcu olanların borçları otomatik yapılandırma kapsamına alınmıştı. Otomatik yapılandırma vatandaşlara gecikme faizi olmadan ödeme fırsatı sunuyor. Öyle ki bu düzenleme vatandaşlar için binlerce TL anlamına geliyor. 

GSS PRİM BORÇLARINI ÖDEMEK İÇİN SON BİR KAÇ GÜN?

GSS prim borçları otomatik yapılandıran vatandaşlar ödemelerini 31 Aralık tarihine kadar yapacaklar. Bu tarihe kadar yapılacak peşin ödemelerde bu zamana kadar ana borcun üzerine eklenmiş gecikme faizinin yüzde 90'ı silinmiş olacak. Özellikle eski tarihli borçlar için vatandaşlara çok önemli bir kazanım sunan yapılandırma ile borçlarını ödeyenler Ocak 2022'den itibaren de sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. 

GSS PRİM BORCU SİLDİRME NASIL YAPILACAK? 

GSS prim borcu olanlar için bir diğer seçenek ise borçların silinmesi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları bünyesinden gelir testi yaptıracak olan vatandaşlar, gelir test sonuçlarına göre borçların tamamını sildirebilirler. Borçların gelir testi ile silinebilmesi için hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3'te 2'sinden az olması gerek. 

GSS PRİM BORÇLARINA İTİRAZ

GSS prim borcu olanlar için son seçenek ise SGK'ya itiraz dilekçesi sunmak. Geçerli bir gerekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na GSS borçlarının haksız bir şekilde oluştuğuna dair yazı verilebilir. Kurum inceleme sonunda borçları silebilir yada borçların geçerli olduğunu ilan edebilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@