Güncel Demir Fiyatları! Kur Dalgalanması Demir Ton Fiyatlarını Yükseltti Mi?

2021 yılı Mart ayı ortasında demir fiyatlarında oluşan son durumu araştırdık. İnşaat sektörünün yakından takip ettiği demir fiyatları yeni bir dalgalı süreç içerisinde yer alıyor.

Güncel Demir Fiyatları! Kur Dalgalanması Demir Ton Fiyatlarını Yükseltti Mi?

2021 yılı Mart ayı ortasında demir fiyatlarında oluşan son durumu araştırdık. İnşaat sektörünün yakından takip ettiği demir fiyatları yeni bir dalgalı süreç içerisinde yer alıyor. Dolar kuru ve değerli metal fiyatlarında yaşanan artışın etkilediği fiyatlar yeniden değer artışı içerisinde.

DEMİR FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

İnşaat demirinde fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Mart ayının ilk döneminde daha önceki döneme giren yüksek fiyatla giren demir bu eğilimini devam ettiriyor. Küresel piyasalarda ABD kaynaklı yaşanan sert değişimler emtia fiyatlarını doğrudan etkiledi. Değer metal fiyatlarında yaşanan değişim rüzgarı demir fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

İnşaat Sektörünün Maliyetleri Arttı

Demir fiyatlarında yaşanan artışlar inşaat sektörünü doğrudan etkiliyor. TÜİK tarafından açıklanan son raporda, inşaat sektöründe maliyetler artmaya devam ediyor. Uzmanların daha sonraki dönemlerde yaşanan maliyet artışlarının sektörü olumsuz etkileyeceği uyarıları gelmeye başladı. Maliyetlerin artmasında en önemli kalemlerden birisi olan demirde ton fiyatları 5 bin 500 TL ile 6.000 TL bandı arasında yer alıyor. İllere göre değişen son rakamları tablo halinde sizlerle paylaşıyoruz.

İLLERE GÖRE İNŞAAT DEMİRİ TON FİYATLARI

Ankara, İstanbul, İzmir, Karabük, İskenderun diğer şehirlerde bir ton ince demir ile bir ton kalın demir fiyat tabllsu şu şekilde;

Güncel Demir Fiyatları! Kur Dalgalanması Demir Ton Fiyatlarını Yükseltti Mi? - Resim 1

Yukarıda yer alan demir fiyatları günlük değişimler yaşamaktadır. Demir fiyatlarında ayrıca firmaların uzun süreli anlaşmaları, nakliye ücreti ve diğer etmenlere bağlı olarak değişimler görülebilir. Tabloda yer alan fiyatlar ortalama fiyat göstergesi olarak paylaşılmıştır.