Güncelleme Sonrası Kredi Faizlerinde Son Durum! En Ucuz Maliyetli İhtiyaç, Konut, Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bankaların kredi faizlerindeki son değişimleri araştıran vatandaşlar düşük faizle ihtiyaç, konut, taşıt kredisi veren bankaları araştırıyorlar. Düşük faizli kredi imkanları hangi bankalarda?

Finans 13.02.2022 - 22:42 13.02.2022 - 22:42 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de vatandaşların kredi kullanmala yönündeki taleplerindeki artışlar bu alana dair alakayı üst seviyeye çıkardı. Bazı insanlar ekonomik bozulmalardan dolayı bütçelerindeki aksamaları ihtiyaç kredileri ile kapatmaya çalışırken bazı insanlar da ev satın almak için konut kredilerine veya otomobil satın almak için de taşıt kredilerine gereksinim duyuyorlar. Bu üç tüketici kredisi türünde de kredi maliyetleri en önemli tercih sebebi oluyor. 

KREDİ FAİZLERİNDE DEĞİŞİM VAR MI?

Bankalar kredi faizlerinde müşterilerden yüksek oranlar talep ediyorlar. Ancak bazen bunun dışında uygulamalara da denk gelinebiliyor. Bazı bankalar bazı kredi çeşitlerinde faiz indirimleri yaspabiliyorlar. Bundan dolayı da kredi faizlerinde farklı değişimler gündeme gelebiliyor. Bankalar çok düşük faizle kredi vermiyorlar. Bunun tek istisnası kamu bankalarının konut kredileri olduğu belirtiliyor. Diğer kredi türlerinde ise yine kamu bankaları daha makul kredi faizleri uyguluyorlar. bunun da tek istisnası ihtiyaç kredilerinde bazı özel bankaların uyguladıkları düşük kredi faizleri oluyor. 

BANKALAR KREDİ FAİZLERİNİ DÜŞÜRÜRLER Mİ?

Bankaların kredi faizlerinde indirim yapıp yapmayacakları sürekli araştırılıyor. Ancak Türkiye'de yüksek enflasyonun olduğu bir ekonomik ortamda böyle bir gelişme bankacılık sektörünün uzmanlarınca beklenmiyor. Bankaların yüksek faizle temin ettikleri kaynakları düşük faizle müşterilere kredi olarak dağıtmalarının beklenmesinin mantıklı olmadığını belirten uzmanlar aksine kredi faizlerinde arttırımların olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

EN DÜŞÜK MALİYETLE KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR

konut kredisi faizleri-5

Konut kredisi faizleri ile alakalı olarak bankaların güncel tablolarına bakıldığında tüm yollar kamu bankalarına çıkıyor. Vakıfbank, Ziraat bankası ve Halkbank tarafından müşterilere aylık yüzde 1,20 faizle konut kredisi veriliyor. 120 aya kadar vade ile çekilen bu düşük maliyetli konut kredisi imkanını kullanan vatandaşlar ev satın alırken en büyük nakit desteğini bu dönemde kamu bankalarından temin ediyorlar. Özel bankalar ise konut kredisi maliyetleri açısından şu anda kamu bankaları ile yarışabilecek ve bir tercih olabilecek seviyede değiller.

TAŞIT KREDİSİ İÇİN DÜŞÜK MALİYET UYGULAYAN BANKALAR

taşıt kredisi faizleri-3

Otomobil satın almak isteyenler taşıt kredisi kullanmadan bunu son dönemlerde gerçekleştirmeleri oldukça güç bir hale geldi. otomobillerin yüksek fiyatları karşısında vatandaşların destekçisi taşıt kredileri oluyor. Ancak taşıt kredisi güncel faizleri araştırıldığında en uygun maliyet sınıflandırmasında yine kamu bankalarının hakimiyeti bulunuyor. Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank aylık yüzde 1,59 faizle taşıt kredisi verirken özel bankaların taşıt kredilerine uyguladıkları faiz oranları yüzde 2'nin üzerinde bulunuyor. 

İHTİYAÇ KREDİSİNE EKONOMİK ÇÖZÜMLER ÜRETEN BANKALAR

ihtiyaç kredisi faizleri

İhtiyaç kredisi faizlerinde ise özel bankalar kamu bankalarına yakın faiz oranlarına ulaşabiliyorlar. Son verilere göre Ziraat Bankası ayda yüzde 1,63 faizle, Halkbank aylık yüzde 1,71 faizle, Vakıfbank aylık yüzde 1,55 faizle, İNG Bank aylık yüzde 1,79 faizle, TEB aylık yüzde 1,85 faizle ve QNB Finansbank da aylık yüzde 1,89 faizle ihtiyaç kredisi veriyorlar. Diğer özel bankaların ihtiyaç kredisi faizleri ise çok daha yüksek seviyelerde bulundukları için pek maliuyet avantajı barındırmıyorlar.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@