21 Günlük Tam Kapanma Mı Geliyor? Ramazanda Şehirlerarası Seyahat Yasağı Gelecek Mi?

Ramazan ayında tam kapanma olmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanma sinyalleri verirken en merak edilen başlık ise şehirler arası seyahat yasağı. İşte Ramazan ayı ek tedbirlerine dair ayrıntılar.

21 Günlük Tam Kapanma Mı Geliyor? Ramazanda Şehirlerarası Seyahat Yasağı Gelecek Mi?
Koronavirüs günlük vaka sayıları 55 bin seviyesine çıktı. Dünyada günlük vaka oranlarında ilk sırada yer alan Türkiye, önümüzdeki süreçte salgının etkilerinin azaltılması adına tam kapanmaya hazırlanıyor.

Hükümet ve Sağlık Bakanlığı salgının etkilerinin azaltılması, vaka oranlarının düşürülmesi adına Ramazan ayını fırsat görüyor. Bu yönde alınan kabine kararları ve son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları tam kapanmanın yolda olduğu işaretini veriyor.

RAMAZANDA TAM KAPANMA YOLDA MI?

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte özellikle tüm yurt genelinde ek tedbirlerin alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ek tedbirler noktasında turuncu renkte olan yüksek riskli iller ile kırmızı renkte olan çok yüksek riskli illere daha fazla tedbir uygulanması bekleniyor. Uygulanacak olan tedbirlerin kısıtlamalardan ziyade tam kapanma şeklinde olması ve ramazan ayı genelinde uygulanması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem son Kabine Toplantısı sonrası hemde kısa süre önce yaptığı konuşmasında Ramazan Ayında fedakarlık yapılacağının altını çizdi.

Ramazan ayına dair alınacak kararlara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan son konuşmasında "Amacımız ülkemizi Ramazan ayında dinlendirerek bayram sonrasına hazırlamak. Ramazan ayında rakamlarımızı düşürmeyi amaçlıyoruz, önceliğimiz sağlık" ifadelerine yer vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısında yaptığı konuşmasında ise işverenlerin çalışma durumlarına dair ilk bilgileri vermişti. Ramazan ayında yeme içme sektöründe yer alan işletmelerin sadece paket servis şeklinde hizmet vereceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca akşamları ve haftasonları sokağa çıkma yasakları olacağını ifade etmişti.

Tedbirlere ilişkin son açıklama Numan Kurtulmuş'tan geldi. Kurtulmuş konuşmasında Ramazan Ayında ek tedbirlerin olabileceğini ifade etti.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI OLACAK MI?

Ramazan ayında sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra şehirlerarası seyahat yasakları da merak ediliyor. Tam kapanma kapsamında özellikle kırmızı ve turuncu kategoride yer alan illerde seyahat yasakları olabileceği ifade edilirken bu yönde henüz bir karar alınmadı. Seyahat yasaklarına dair uzmanlar bir yasak beklemediklerini ifade ederken HES kodu ile birlikte ek tedbirler alınabileceğini ifade ettiler.
Yorumlar (0)