81 İle Gönderildi: 17 Günlük Tam Kapanmada Nereler Açık, Kimler Sokağa Çıkma Yasağından Muaf, Sokağa Çıkabilir?

İçişleri Bakanlığı 81 ile beklenen Tam Kapanma Tedbirleri başlıklı genelgeyi gönderdi. Tam Kapanma Tedbirleri genelgesi kapsamında 17 günlük tam kapanma döneminde uygulanacak olan kriterler de belirlenmiş oldu. 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında Tam kapanma döneminde kimler sokağa çıkma yasağından muaf, kimler sokağa çıkabilir, nereler açık, bakkalların, marketlerin çalışma saatleri değişti mi, hangi saatlerde açık olacak, fırınlar kapalı mı, inşaat işçileri sokağa çıkabilir mi?

81 İle Gönderildi: 17 Günlük Tam Kapanmada Nereler Açık, Kimler Sokağa Çıkma Yasağından Muaf, Sokağa Çıkabilir?

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni tedbir kararları kapsamında Türkiye Ramazan Bayramı 'nı da içerisine alan 17 günlük tam kapanma dönemine geçiş yapmıştı. 

Açıklanan kararların ardından dün gece yarısı İçişleri Bakanlığı tarafından merakla beklenen genelge yayımlandı. 81 İl Valiliği'ne gönderilen genelge kapsamında 17 günlük tam kapanma döneminde sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak olan kişiler ve yasak boyunca açık olan yerler de belirlenmiş oldu. 

TAM KAPANMA DÖNEMİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLANLAR KİMLER, KİMLER SOKAĞA ÇIKABİLİR?

TAM KAPANMA DÖNEMİNDE BAKKAL, MARKET VE ZİNCİR MARKETLER SAAT KAÇA KADAR AÇIK OLACAK?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve engelliler haricinde araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. Belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak.

OTELLER VE KONAKLAMA TESİSLERİ AÇIK MI, KAPALI MI?

Konaklama tesisleri yalnızca seyahat izin belgesi olanlara hizmet verebilecek Kısıtlama döneminde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması, vatandaşlar açısından sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak. Konaklama tesisleri sadece seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAK MI?

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince vatandaşların şehirlerarası seyahatine zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Buna karşın, zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşunca görevlendirilmiş olan kamu görevlileri kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacak.

SİTE VE APARTMAN BAHÇESİ SOKAK SAYILIR MI, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KAPSAMINDA MI, ÇIKANA PARA CEZASI KESİLİR Mİ?

Tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin konut sitelerinde de uygulanmasını temin etmek amacıyla site yönetimlerine sorumluluk verilecek, site içerisinde izinsiz dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacak.

Site ve apartmanlarda görevli olan kişiler apartman yönetimi tarafından belgeyi ibraz ederek sadece görevli oldukları apartman ile ikamet ettikleri konut arasındaki güzergahta apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getirmek amacı ile yasaktan muaf tutulacaklar.

Yorumlar (0)