ABD’de Yeni Başkanı Belirleyecek Seçiciler Kurulu’nda İlk Kez Bir Türk!

ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşamını sürdüren işkadını Derya Taşkın, ülkede resmi olarak başkanı seçecek 538 delegeden oluşan Seçici Kurulu üyeliğine getirildi.

ABD’de Yeni Başkanı Belirleyecek Seçiciler Kurulu’nda İlk Kez Bir Türk!

ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşamını sürdüren işkadını Derya Taşkın, ülkede resmi olarak başkanı seçecek 538 delegeden oluşan Seçici Kurulu üyeliğine getirildi.

Taşkın, ABD tarihinde Demokrat Parti adına bu göreve getirilen ilk Türk kökenli Amerikalı olmasıyla dikkati çekti. Taşkın, ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris için New Jersey eyaleti adına oy verecek 14 delegeden birisi olarak görevlendirildi. Yaklaşık 25 yıldır ABD’de yaşamını sürdüren işkadını Derya Taşkın, uzun yıllar boyunca Demokrat Parti içinde farklı görevlerde aktif olarak çalıştığını belirtti.Derya Taşkın delege olarak bu göreve atanması hakkında, “Bu göreve gelecek kişileri eyalet parti yönetimi seçiyor. Benim seçilmem de bir günde olmadı, 10 yıllık bir parti geçmişimin sonucu, partimin bana duyduğu güvenle delege seçildim” açıklamasında bulundu. Delege olarak seçildiğini öğrendiği anda çok sevindiğini ifade eden Taşkın, ailecek çok mutlu olduklarını “Partide geçen bu kadar yılın emeğini almak güzel bir duygu, onur verici'” sözleriyle ifade etti.

“Biden Gelince Türkiye ile Problem Olacağını Düşünmüyorum”ABD’de yeni başkanı belirleyecek 538 delegeden biri olan Derya Taşkın, Biden döneminde Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin gerileyeceği yönündeki endişelere katılmadığını söyledi. Biden geldiğinde iki ülke arasında problem olacağını düşünmediğini belirten ilk Türk delege, “iki güçlü müttefik NATO ortaklığı var. Biden NATO'nun ne kadar önemli olduğunu biliyor. Evet, ocak ayında Biden'ın bazı söylemleri oldu ama bu lobilerin daha aktif çalışması, bizim de belki biraz pasif kalmamızın sonucu olabilir. Çok güzel çalışmalarla Biden'ın ve ekibinin fikirlerini değiştirip Türkiye-Amerikan ilişkilerini daha iyi bir noktaya getirebileceğimizi düşünüyorum.” dedi.Amerikalı Türkler Siyasi Alanda Öne ÇıkıyorSon yıllarda ABD’de yaşayan Türklerin siyasi alanda güzel adımlar atmaya başladığına değinen Taşkın, Cumhuriyetçi veya Demokrat fark etmeden kim aday olursa olsun desteklediklerini belirtti. Bu çalışmalar gurur verici. Herkes bulunduğu eyalette bir şeyler yapması lazım.'' diye görüşlerini belirtti.ABD’de Seçiciler Kurulu adı verilen sisteme göre her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege bulunuyor. Seçmenler sandıkta başkan adayına değil, eyaletin Seçiciler Kurul üyelerine oy veriliyor. Eyalette en fazla oyu hangi parti alırsa bu delegeler daha sonra ABD başkanını resmen seçiyor.


Yorumlar (0)