AB’den Türkiye İlişkileri Açıklaması: Kritik Döneme Girildi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB’nin iletişimde kalması gerektiğini ve ilişkilerin kritik bir noktada olduğu açıkladı.

AB’den Türkiye İlişkileri Açıklaması: Kritik Döneme Girildi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB’nin iletişimde kalması gerektiğini ve ilişkilerin kritik bir noktada olduğu açıkladı. Yapılan açıklamada Doğu Akdeniz’de güvenli bir ortam oluşturulması, bölgedeki tüm aktörlerin iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanın ilişkilerini geliştirmesi stratejik çıkar olarak görüldü.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB’nin iletişimde kalması gerektiğini ve ilişkilerin kritik bir noktada olduğu açıkladı. Yapılan açıklamada Doğu Akdeniz’de güvenli bir ortam oluşturulması, bölgedeki tüm aktörlerin iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanın ilişkilerini geliştirmesi stratejik çıkar olarak görüldü.Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda konuşma yaşan AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Maraş’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararındaki statüsüne saygı duyulmasını istediklerini söyledi. Bu alanda yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarına değindi.Borell: “Mesajı Türk Muhataplarımıza İlettik”Kapalı Maraş’ın bir bölümünün açılması kararından vazgeçilmesini istediklerini söyleyen Borrell, Maraş ile ilgili son gelişmelerin, Kıbrıs sorunu çözümü ve Doğa Akdeniz konusunda iletişim ortamı yaratma çabaları sırasında ortaya çıktığını kaydetti. Mesajı Türk muhataplarına ilettiklerini belirten Borrell, “Ben de şahsen bunu Kıbrıslı Türklerin yeni liderine seçimden sonraki telefon görüşmemizde ilettim.” ifadesini kullandı. Kıbrıs sorununun çözümünde iki bölgeli federasyon şeklinde BM parametreleriyle kapsamlı desteği sunmaya hazır olduklarını hatırlatan Borrell, bu müzakerelerde kalıcı çözüm bulunmasını desteklediklerini ifade etti.Doğu Akdeniz’de güvenli bir ortam oluşturulması, bölgedeki tüm aktörlerin iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanın ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Josep Borrell, bu konunun 10-11 Aralık’ta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde ele alınacağını söyledi. Bunun yanı sıra BMGK kararlarına uyulması şartıyla Maraş konusunun da AB gündeminde üst sıralarda yer alacağını aktardı.Borrell: “Aralık’taki Zirvede Türkiye Kararı Verilecek”Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, katıldığı konferansta Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin konuşmalarından sonra söz alarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Parlamentoda bazı milletvekillerinin “Türkiye’ye karşı boyun eğilmemesini” istediğine yanıt veren Borrell, “Kimsenin boyun eğdiği yok” şeklinde çıkıştı. Türkiye ile iletişim kurmaya devam edilmesi gerektiğini söyleyen Borrell, 10-11 Aralık tarihindeki zirvede Türkiye-AB ilişkileri hakkında karar verileceğini hatırlattı. Borrell ayrıca mevcut durumda Türkiye ile ilişkilerde kritik bir noktada olunduğuna dikkat çekti. Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasını desteklediklerini belirten Borrell¸AB’nin Kıbrıs Srum kesimi ile Yunanistan’ın yanında olduğun söyledi.


Yorumlar (0)