Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile kabine değişiklikleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak Derya Yanık atandı. Derya Yanık kimdir, nerelidir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliklerine yönelik atama kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya yanık getirildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kimdir, nerelidir, daha önce hangi görevlerde bulunmuştur?

DERYA YANIK KİMDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 1972 yılında dünyaya gelmiştir. İlkokulu Kadirli'de tamamlayan Derya Yanık orta ve lise eğitimlerini Adana Anadolu Lisesi'nde almıştır. Lise eğitiminin tamamlanmasının ardından lisans eğitimi için İstanbul'a gitmiştir.

DERYA YANIK NERELERDE ÇALIŞMIŞTIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Meslek yaşamına Aralık 1996'da İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık stajını tamamlayarak başlamıştır. Bu tarihten sonra serbest avukat olarak çalışmıştır. Mesleğinin yanında çok sayıda sivil toplum kuruluşunda da aktif olarak görev almıştır. İnsan hakları, aile hukuku, çocuk hakları, kadın hakları gibi konularda mesleki bilgilerini sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında kullanmıştır. Ayrıca çeşitli basın yayın mecralarında mesleki, edebi ve siyasi yazıları da yayınlanmıştır.

DERYA YANIK'IN SİYASİ HAYATI

Derya Yanık, AK Parti'nin İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Ayrıca 2004 ile 2014 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevini yapmıştır. Yine buna bağlı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu başkanlığı ile AK Parti Grup Sözcülüğü vazifelerinde de bulunmuştur.

AK Parti içerisinde uzun yıllardır siyaset yapmakta olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği gibi çok sayıda dernek ve vakıfta üye, istişare kurulu üyesi ve yönetim kurulu üyesi gibi görevlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda şu anda AK Parti Merkez Karar Yönetme Kurulu (MKYK) üyesi olarak parti yöneticileri arasındadır.
Yorumlar (0)