AK Parti'den Son Dakika Yeni Kanun Teklifi: Çek Düzenlemesi, Kamu Bankalarının Kredi Faiz Oranları, BES!

Yeni torba yasa 2021 için AK Parti beklenen adımı attı ve Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu. Toplam 16 maddeden oluşan kanun teklifi kapsamında çok sayıda önemli düzenlemeye gidilirken çek düzenlemesi, 18 yaş altına BES düzenlemesi, değer kaybı tazminatı, destekten yoksun kalma tazminatı, sürekli sakatlık tazminatı hesaplaması, kamu bankalarının kredi faiz oranları üzerinde düzenlemeye gidiliyor!

AK Parti'den Son Dakika Yeni Kanun Teklifi: Çek Düzenlemesi, Kamu Bankalarının Kredi Faiz Oranları, BES!

Ak Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, Uşak Milletvekili İsmail Güneş ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan tarafından imzalanan Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclise sunuldu. 

Plan ve Bütçe komisyonuna sunulan 16 maddelik kanun teklifi kapsamında salgın sonrası dönemde ekonomik yapılanmaya uygun güçlü ve kaliteli büyümünen önünün açılmasını sağlamak amacı ile bir dizi önemli düzenlemeye yer verilidi. 

AK PARTİ TARAFINDAN MECLİSE SUNULAN SON TORBA YASA! 16 MADDELİK YENİ KANUN  TEKLİFİNİN MADDELERİ VE İÇERİĞİ NE? İŞTE YENİ KANUN TEKLİFİNİN TAM METNİ! 

İçerisinde BES'ten çek ödemelerine kadar pek çok önemli düzenlemeyi barındıran kanun teklifi meclise sunuldu. Meclise verilen kanun teklifi kapsamında:

18 yaş altı kişilerin de BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) kapsamına dahil edilmesi,

Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalan konuların yeniden düzenlenmesi,

Orta vadeli mali plan ve orta vadeli program belgelerinin orta vadeli program adı altında tek bir belge olacak şekilde düzenlenmesi,

Küçük ölçekli işletmelerin istihdam oluşturma gücünü desteklemek için bu işletmelerin ilave olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerinin Hazine destekli kefalet sağlanan ve kamunun doğrudan veya dolaylı olarak hâkim sermayedar olduğu bankalardan 30 Haziran 2022 tarihine kadar kullanacakları kredilerde kredi faiz veya kâr payı bakiyesinden düşülmesine olanak tanınması,

Finansal sistemin izlenmesinde yönetsel eşgüdümü sağlamak amacıyla Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesinin, görev ve yetkilerinin gözden geçirilerek daha etkin ve saydam bir kurumsal yapı oluşturulacak şekilde Finansal İstikrar Komitesi olarak yeniden yapılandırılması, 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hâlinde iki ayrı bakanlık olarak yeniden teşkilatlandırılmasına bağlı geçiş düzenlemelerinin yapılması ve ekonomik alanda iyileştirmeler içeren bir dizi düzenlemenin gerçekleştirilmesi yer aldı. 

Kanun teklifinin tüm maddelerine PDF Formatı ile ulaşmak için TIKLAYINIZ...

Düzenlemenin kabul edilerek yasalaşması durumunda 18 yaş altı kişilerde BES sistemine dahil olacak, 31 Mayıs tarihine kadar piyasada büyük soruna neden olan çek ödemeleri konusunda da karşılığı olan çeklerin ödemelerine devam edilecek.

Yorumlar (1)
bize neden yardım verilmedi 5 tane yetim var ama para yok bu nasıl bi adalet Tuncay kurtoglu hatay 1 ay önce
bize neden yardım yapılmadı