AKOM'dan İstanbul'a Sibirya Soğuğu Ve Kar Uyarısı Geldi! Kar Yağışları Ne Zaman Başlayacak?

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından bir açıklama yapılarak İstanbul'da hava sıcaklıklarının azalacağı ve kent genelinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarının meydana geleceği bildirildi.

AKOM'dan İstanbul'a Sibirya Soğuğu Ve Kar Uyarısı Geldi! Kar Yağışları Ne Zaman Başlayacak?
Kış mevsimi İstanbul'da geri dönüyor. Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından bir son dakika açıklaması yapılarak hava sıcaklıklarında önemli seviyede gerileme olacağı ve kış seviyelerine dönüleceği bildirildi. Ayrıca sıcaklıkların düşüşü ile karla karışık yağmur ve kar yağışlarının etkili olacağı bildirildi.

SİBİRYA KÖKENLİ SOĞUK HAVA SİSTEMİ KAR GETİRİYOR

AKOM'un açıklamasında İstanbul'un Çarşamba günü akşam saatlerinin başlaması ile Balkanlar üzerinden yurda giriş yapacak olan Sibirya kökenli bir soğuk hava sisteminin etkisi altına gireceği bildirildi. Bugün 15 derece civarında olan ve bahar şartlarına uygun bulunan sıcaklıkların yeni soğuk hava sistemi ile kış sıcaklıklarına düşeceği belirtildi. Bu sıcaklık düşüşleriyle beraber karla karışık yağmur ve kar yağışlarının etkili olacağı duyuruldu.

Yapılan duyuruda bugün İstanbul'da aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurların gerçekleşeceği belirtildi. Salı günü ise kuzey yönlü rüzgarların İstanbul'da etkili olmasıyla beraber hava sıcaklıklarının 4-8 derece aralığına kadar gerileyeceği bildirildi. Bu sıcaklı düşüşü ile yarın yer yer sağanak yağmurlar İstanbul'da etkili olacak. Çarşamba günü de gün boyu sürecek olan bu sağanak yağmurlar akşam saat 22:00'dan sonra Karadeniz üzerinden gelecek soğuk havanın da etkisiyle kar ve karla karışık yağmur şekline dönüşecek. Sıcaklıklar da 1 derece civarına gerileyecek.

İstanbul'u etkisi altına alacak olan Sibirya kökenli soğuk hava sisteminin Cuma günü sabah saatlerine kadar şiddetli bir şekilde etkisini göstereceği açıklandı. Cuma gününden itibaren İstanbul'u terk edecek olan soğuk havanın etkisi ile sıcaklıklar gelecek haftadan itibaren mevsim normallerinin üzerine çıkmaya başlayacak.

YETKİLİLERE VE VATANDAŞLARA KAR UYARISI!

İstanbul'da gerçekleşecek olan soğuk hava, karla karışık yağmur ve kar yağışları hakkında yetkili birimler de bilgilendirildi. Özellikle belediyelerden tedbir almaları istenirken herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için de harekete geçmeleri gerektiği belirtildi. Kar yağışlarının etkili olması ile ulaşımda meydana gelebilecek aksamaların gerçekleşmemesi için belediye ekiplerinin koordinasyonu şimdiden sağlamaları gerektiği ifade edilirken vatandaşların da soğuk hava ve kar şartlarına hazırlı olmaları istendi.

Öte yandan İstanbul'u etkisi altına alacak olan soğuk hava dalgasının tüm Marmara Bölgesi'nde etki göstermesi bekleniyor. Genel hava durumu ile alakalı olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklama yapacağı bildirildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)